YÜZ BOYAMA

YÜZ BOYAMA
User Rating: 5 (1 votes)

Yüz boyama çocukların en eğlendiği etkinliklerden birisi! Her defasında soruyorum etrafımdaki çocuklara “neden yüz boyamasını bu kadar çok seviyorsun?” diye. Her defasında aynı cevabı veriyorlar neredeyse. “Sanki o zaman başka birisi oluyorum!”

Fransa’da makyaj sanatçısı Olivia A. Bugnon’dan çocuklar için sahne makyajı eğitimi aldım ve ardından Souvigny isimli mimarisini korumuş küçük bir ortaçağ kasabında gerçekleşen geleneksel bir ortaçağ festivalinde Olivia’ya asistanlık yaptım. Kostümleriyle gelen çocuklara beraberce makyaj yaptık. Çocukları arzu ettikleri bir şeye dönüştürmek benim için bir sihir gibiydi!

Olivia’nın çocukları birdenbire masal kahramanlarına dönüştüveren yumuşak ve etkileyici bir tarzı var. Hemen ondan öğrenip uygulamaya çalıştığım bir kaç makyaj fotoğrafı ekliyorum!

Bu makyajları nasıl yaptım?

İşte Olivia’dan size bir kaç küçük tüyo.

Makyaj süngerini bir miktar nemlendirdikten sonra üzerine yüz boyasını sürüp boyanın tortusunu elinizle alın. Ardından yuvarlak dokunuşlarla boyayı çocuğunuzun yüzüne yayın. Böylece yüz boyamanız sırasında hem daha az boya kullanmış olacaksınız hem de daha yumuşak görünümlü bir makyaj zemini elde edeceksiniz.

Yazının sonunda da makyaj standımızda Olivia ile birlikte ben:)

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>