Yoğun Bir Yıl, Leo Lionni’nin bir kitabı. Elma Çocuk’tan çıkmış. Lionni’nin hemen hemen bütün kitaplarında işlenen felsefi bir konu var. Yoğun Bir Yıl’da “arkadaşlık” konusunun işlendiğini görüyoruz. Üç arkadaşın beraber güzel vakit geçirdiklerine, birbirlerinin yardımına koştuklarına ve ihtiyaçlarını bildiklerine tanık oluyoruz.

Masal, Winnie ve Willie adında ikiz fareler ile Woody adındaki bir ağaç arasında geçiyor. İkiz fareler, karlı bir günde yürüyüş yaparken ağaç Woody ile karşılaşır ve tanışırlar. Woody’yi öyle çok severler ki onunla zamanla arkadaş olurlar. Woody’nin yıl içindeki değişimine, çiçek açmasına, yaprak döküşüne, meyve vermesine, büyüme isteğine tanık olurlar. Çıkan bir yangında, yangını söndürmeye çalışarak Woody’i yanmaktan kurtarırlar. Woody de dallarındaki meyvelerinden ikizlerin yemelerine izin verir. Karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma içindedirler. Süreç böyle ilerlerken yeni yıl gelir. Winnie yıl başı hediyesi olarak Woody’ye “hayvan dışkısı” alır. Willie bu hediyeye çok güler. Ancak Woody hediyeyi görünce çok sevinir. “Gübre tam da ihtiyacım olan şey!” der. Willie ise ağacın etrafına dikilecek filizler ve çiçek tohumları alır. İkiz fareler,  Woody’nin ihtiyaçlarına uygun hediye almışlardır. Woody iki arkadaşına da teşekkür eder. Üçü de mutludurlar.

Çocuklarımızla felsefe etkinliği yaparken önce masalımızı okuyabilir ve ardından metinle ilgili sorular sorabiliriz. Çocuğumuzun verdiği cevaplar doğrultusunda sorularımız şekillenebilir. Biz de sorularımızla diyaloğu şekillendirebiliriz. Bu uygulamayı yaparken çocuklarımızın verdiği cevaplara  müdahale etmememiz gerekir.

 

Masalla ilgilli hangi soruları sorabiliriz, bir de onlara bakalım:

  1. Masalın konusu nedir? (Arkadaşlık)
  2. Sizce arkadaş kimdir?
  3. Sizce gerçek bir arkadaş nasıl olmalıdır?
  4. Arkadaşlık paylaşmak mıdır?
  5. Peki arkadaşınızla bütün gün mü vakit geçirmek, oyun oynamak istersiniz?

 

Bu sorulardan sonra, isterseniz “arkadaşlık” kavramından “mutluluk” kavramına geçiş yapabilirsiniz ve aşağıdaki sorularla diyaloğa devam edebilirsiniz:

 

  1. Arkadaşınızla oyun oynamak size mutlu eder mi?
  2. Mutluluk nedir?
  3. Bir insanın mutlu olduğunu nasıl anlarsınız?
  4. Gülen insan her zaman mutlu mudur?

 

Soracağımız sorular bunlar… Çocukların verdikleri cevaplar doğrultusunda başka sorular da sorabiliriz tabii ki.

Umarım faydalı olabilirim…

 

Dr. Burcu TOPCU

Felsefe Tarihi Uzmanı