“Güzel nedir?” Oscar Brenifier- Filozof Çocuk Seti- Çocuklar İçin Felsefe Çalışması

Oscar Brenifier,  Filozof Çocuk setinin “Güzel Nedir? adlı kitabında Estetik (sanat felsefesi)’in başlıca kavramı olan “güzel”i tartışıyor. Güzel nedir? Güzel hoşumuza giden şey midir? Çirkin hoşumuza gitmeyen midir? Uyumlu olan şey mi güzeldir? Kusursuz bir uyum güzel midir? Kusursuz bir uyum sıkıcı mıdır? Kusursuzluk mümkün mü? Sevdiklerimiz her zaman güzel midir? İlgi alanımıza girmeyen şeyleri güzel bulabilir miyiz? Evrendeki her şey güzel midir? Güzellik sadece bir rüya mıdır? Rüyalar diğer şeylerden daha az mı gerçektir? Güzellik anlayışımız zamanla değişir mi? Bir sanat eseri gizemli olduğu için güzel olabilir mi? sorularını sorarak, çocukların “güzel” üzerine düşünebilmelerini ve güzele farklı açılardan bakabilmelerini sağlamak istemiştir.

Peki “güzel”i konu alan Estetik (sanat felsefesi) nedir?  

Estetik (sanat felsefesi), felsefenin disiplinlerinden (alt dallarından) biridir. Estetik kavramı aslında, sanat felsefesini de içine alan daha geniş bir kavramdır. Estetik, güzeli doğadaki bütün güzelliği konu edinir. Sanat felsefesi ise sadece sanat eserlerindeki güzeli inceleme konusu yapar.

Güzel nedir? Güzelliğin ölçütü nedir? Güzellik anlayışı nesnel midir, öznel midir? Yani güzellik anlayışı kişiden kişiye değişir mi? Bir şeyi güzel bulduğumuzda herkes de o şeyi güzel mi bulur? Bir sanat sanat eserini güzel kılan nedir? Güzellik anlayışı, duygusu eğitimle değişir mi, gelişir mi? gibi sorular estetiğin (sanat felsefesinin) cevap aradığı sorulardır. Felsefe tarihinde, filozoflar bu sorulara çeşitli cevaplar vermişlerdir. Bu cevaplardan güzelin varlıklardaki oran, orantı, simetri ve uyum olduğu düşüncesi ön plana çıkmaktadır.

Dr. Burcu TOPCU

Felsefe Tarihi Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir