ATÖLYE’DE ÇİN OYUNLARI

ATÖLYE’DE ÇİN OYUNLARI
User Rating: 0 (0 votes)

İstanbul Modern çocuklarımızın ufkunu açacak atölyeler düzenlemeye devam ediyor. 4-15 yaş arası çocuklarınız için güncel atölyeler neler, merak ediyor musunuz?

İstanbul Modern, 20 Eylül-25 Kasım 2012 tarihleri arasında düzenlenen “Dönüşüm: Çağdaş Çin Sanatına Bir Bakış” sergisine paralel olarak, çocuklar, gençler ve aileler için Atölyede Çin Oyunları adlı özel etkinlikler tasarladı.

Farklı yaş gruplarına yönelik bu etkinlikler, geleneksel sanatlarından esinlenen çağdaş Çin sanatçılarının çalışmalarından yola çıkarak hazırlandı. Uzman eşliğinde sergi gezisiyle başlayan Atölyede Çin Oyunları eğitim programında çocuklar yelpazeler tasarlıyor, maskeler oluşturuyor, maketler hazırlıyor ve el yapımı oyuncaklar üretiyorlar.

Programda 4-6 yaş grubu çocuklar için Renkli Yelpazaler, 7-9 yaş grubu için Fantastik Maskeler, 10-12 yaş grubu için Çin Evleri, 13-15 yaş grubu için Kağıttaki Su İzleri etkinlikleri düzenleniyor. Ayrıca 3-5 yaş grubundan çocuklar aileleriyle birlikte Şakacı Pandalar , 6-10 yaş grubu çocuklar aileleriyle birlikte Büyülü Ejderhalar  adlı etkinliklere katılabiliyor.

Atölyede Çin Oyunları eğitim programı Pazartesi hariç hafta içi her gün okul grupları, hafta sonları ise çocuklar, gençler ve aileler için gerçekleştiriliyor.

RENKLİ YELPAZELER

4-6 yaş grubu

Süre: 60 dakika

Atölye çalışması çocukların, başta Çin olmak üzere tüm dünyada kullanılan yelpazenin tarihi, işlevi, kullanım alanları ve estetiği üzerine konuşmalarıyla başlıyor. Çocuklar, serinlemek için kullanılan bu nesnenin, Çin kültüründeki örneklerini değerlendiriyorlar. Atölye çalışması çocukların günün hatırası olarak yanlarında götürebilecekleri bir yelpaze tasarlamalarıyla tamamlanıyor.

Etkinlik Tarih ve Saatleri:

29 Eylül, 13 Ekim, 3, 10, 24 Kasım tarihlerinde, 10.30-11.30 saatleri arasında,  22, 30 Eylül, 6, 14, 20 Ekim, 11, 17, 25 Kasım tarihlerinde, 15.00-16.00 saatleri arasında yapılacaktır.

FANTASTİK MASKELER

7-9 yaş grubu

Süre: 60 dakika

Çin tiyatro sanatının en önemli araçlarından biri olan maskenin anlatım gücünün ele alındığı atölye çalışmasında çocuklar renkli kartonlar, kumaş parçaları, tokalar ve düğmelerle fantastik maskeler tasarlıyorlar.

Etkinlik Tarih ve Saatleri:

22 Eylül, 6, 20 Ekim, 17 Kasımda tarihlerinde, 10.30-11.30 saatleri arasında,  30 Eylül, 11 Kasım tarihlerinde, 13.00-14.00 saatleri arasında,  29 Eylül, 13 Ekim, 3, 10, 24 Kasım tarihlerinde, 15.00-16.00 saatleri arasında yapılacaktır.

ÇİN EVLERİ

10-12 yaş grubu

Süre: 60 dakika

Çin mimarisine odaklanan bu atölyede, iklim koşullarına, yer şekillerine, malzeme olanaklarına, kültürel ve sosyal yaşama bağlı olarak farklı dönemlerde farklı özellikler taşıyan Çin yapılarını inceleyen çocuklar, geleneksel Çin mimari yapılarından yola çıkarak maketler yapıyorlar.

Etkinlik Tarih ve Saatleri:

23, 29 Eylül, 6, 13 Ekim, 4, 24 Kasım tarihlerinde, 13.00-14.00 saatleri arasında yapılacaktır.
KAĞITTAKİ SU İZLERİ

13-15 yaş grubu

Süre: 60 dakika

Atölye çalışmasında gençler Çin kaligrafisinden yola çıkarak mürekkeple desen çalışmaları yapıyorlar. Yazının sanat yapıtında kullanımı konusuna odaklanan bu desen çalışması, gençlere duygularını sanatla ifade etme deneyimi sunuyor.

Etkinlik Tarih ve Saatleri:

22 Eylül, 7 Ekim, 18 Kasım tarihlerinde, 13.00-14.00 saatleri arasında yapılacaktır.

AİLECE SANAT

İstanbul Modern, Ailece Sanat programı kapsamında aileler için iki yeni program gerçekleştiriyor. 3-5 yaş aralığındaki çocuklar aileleriyle Şakacı Pandalar, 6-10 yaş aralığındaki çocuklar ise Büyülü Ejderhalar adlı etkinliğe katılabiliyor.

ŞAKACI PANDALAR

3-5 yaş grubu çocuğu olan aileler

Süre: 60 dakika

Atölye çalışmasında çocuklar ve aileleri, nesli tükenmek üzere olan ve siyah benekli beyaz postuyla tanınan pandalardan yola çıkıyorlar. Çin’in resmi olmayan sembolü haline gelmiş bu sevimli hayvanların kuklalarını yaratıyorlar. Atölyenin ardından tasarladıkları kukla oyuncakları günün hatırası olarak yanlarında götürüyorlar.

Etkinlik Tarih ve Saatleri:

23, 30 Eylül, 7, 14, 21 Ekim, 4, 11, 18, 25 Kasım tarihlerinde, 10.30-11.30 saatleri arasında yapılacaktır.

BÜYÜLÜ EJDERHALAR

6-10 yaş grubu çocuğu olan aileler

Süre: 90 dakika

Atölye çalışmasında çocuklar ve aileleri, yarasa kanatlı ve pullu derili, dev yaratıklar olan ejderhaların şakacı, sevimli yavrularını tasarlıyorlar. Masallara konu olan bu efsanevi yaratıkların nasıl göründüklerini ve sahip oldukları olağanüstü güçleri hayal ediyor, renkli kağıtları, kumaşları, ahşap parçalarını bir araya getirerek hayallerini sanat çalışmalarına taşıyorlar.

Etkinlik Tarih ve Saatleri:

23 Eylül, 7, 21 Ekim, 4, 18 Kasım tarihlerinde, 15.00-16.00 saatleri arasında yapılacaktır.

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>