BEBEK NASIL OLUŞUR?

BEBEK NASIL OLUŞUR?
User Rating: 0 (0 votes)

5 yaştan önceki dönemde bebeğin nereden geldiğini soran çocuk artık bebeğin annenin içine nasıl yerleştiğini sorgular.5 yaşından itibaren çocuğun sosyal çevresi büyük ölçüde genişler. Artık ailesi dışında da uzun zaman geçirdiği arkadaşları, evi dışında zaman geçirdiği okulu vardır. Bu sayede çocuk yeni hayat görüşleriyle karşılaşır. Bir diğer taraftan teknolojiyle tanışan çocuk gördükleri, duydukları arasında bağlantılar kurmaya başlar. Soruları ivme kazanır.

1 yaşından itibaren cinsiyetinin ve cinselliğinin farkına varan çocuk artık sistemlice bir sorgulama dönemine girmiştir. Ailenin, çocuğun gelişimini sağlıkla tamamlayabilmesi için sorularına dikkat ve özenle cevap vermesi gerekmektedir. 5 yaştan önceki dönemde bebeğin nereden geldiğini soran çocuk artık bebeğin annenin içine nasıl yerleştiğini sorgular.

Çocuğun sorularına doğadan benzetmelerle yanıt vermek yerine, onun anlayacağı bir dille ama doğruca cevap vermek önemlidir. Aksi halde birkaç sene sonra ona eskiden bilerek yanlış bilgi verdiğinizi söylemeniz gerekecek ve üstüne üstlük neden onu yanılttığınızı açıklamak zorunda kalacaksınız. Bu aranızdaki güven bağını zedeleyeceği gibi çocuğun da kendini aldatılmış hissetmesine yol açacak. Peki, bu soruya nasıl cevap verebilirsiniz?

Bebek annenin içine nereden gelir?

Bebeği annenin vücuduna babanın getirdiğini söyleyebilirsiniz. Eğer çocuk biraz daha bilgi almakta ısrarcıysa da, babanın vücudundaki küçük bir erkek hücresinin annenin vücudundaki bir kadın hücresiyle birleştiğini ve bir araya gelerek bebeğin ilk hücresini oluşturduğunu, zamanla bu hücrenin de büyüdüğünü ve bebeğe dönüştüğünü anlatabilirsiniz. Eğer çocuğunuz bunu anlamakta güçlük çekerse de ona bebeklik fotoğraflarını gösterip o zamanla şimdiki zaman arasında geçen zamanda ne kadar büyüdüğü hatırlatabilirsiniz. Küçücük bir hücreyken de tıpkı şimdi olduğu gibi, aldığı besinler sayesinde büyüdüğünü anlatabilirsiniz.

Babanın hücresiyle annenin hücresi nasıl birleşir?

Bu soru çoğu anne baba için oldukça ürkütücü ve zordur. Ancak çocuğunuzun önceki sorularına özenle cevap verdiyseniz bunu anlatmanız zor olmayacaktır. Anne ve babanın birbirlerini çok sevdiklerinden, birbirlerine zaman zaman dokunup birbirlerini okşadıklarından ve böyle zamanlarda bu hücrelerin birleşebileceğinden bahsedebilirsiniz. Bu sefer de çocuğun kafasında bu özel durumu görmemenin bir rahatsızlığı olacaktır. Bunun ne zaman gerçekleştiğini sorabilir. Siz de bunun her özel bir zamanı olmadığından her zaman gerçekleşebileceğinden bahsedebilirsiniz. 

Ayrıca çocuğunuza şu soruları yöneltebilirsiniz: “ Sen bana ne zaman sarılıyorsun? Bunun özel bir zamanı var mı? Yoksa içinden geldiği istediğin zaman mı sarılıyorsun?”

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>