BİR HAYAL ÇİZER: HAYAO MİYAZAKİ

BİR HAYAL ÇİZER: HAYAO MİYAZAKİ
User Rating: 5 (1 votes)

Dünyayı Hayao Miyazaki’nin çizmiş olmasını dilerdim. O zaman dünyada yine acı, ölüm, hüzün, hasret ve melankoli olurdu belki ama direnç, kabul etme gücü ve yeniden başlayabilme umudu da eşlik ederdi tüm bu duygulara. Belki de en önemlisi mutlu olmayı becerebilirdik.Hayao Miyazaki, çağdaşımız olan Japon bir anime ve manga sanatçısıdır. Dünyanın en önemli animasyon stüdyolarından birisi olan Studio Ghibli’nin kurucularındandır.

Bu yazıyı okuyacağını tahmin ettiğim bir çok kişinin Alplerin Kızı Heidi çizgi filmini anımsayacağını düşünüyorum. Bugün yetişkin olan bir çok kimsenin rüyalarını süsleyen bu çizgi filmin yaratıcısı da Hayao Miyazaki’dir.

Bugün televizyonlarda Heidi’yi göremiyoruz. Yalnızca Heidi’yi değil, Heidi’ye benzeyen hiç bir karakteri de göremiyoruz. Çizgi filminden de anımsayacağımız gibi Heidi dedesi ve keçileriyle Alp dağlarında yaşayan bir kızdır. Neredeyse her gün aynı yemekleri yer, aynı giysileri giyer. Yaşadığı kulübenin önündeki kırlarda koşar durur. Biricik arkadaşı Peter’den başka hayatında bir de keçileri ve dağ köpeği vardır. Tüm bu sahip oldukları Heidi için mutlu bir şekilde yaşamaya yeter de artar bile.

Oysa bugün gezmek için alışveriş merkezlerine götürdüğümüz, mutlu etmek için türlü hediyeler aldığımız, arkadaş edinmesi için oyun merkezlerine para verdiğimiz çocuklarımız bir türlü mutlu olamıyorlar, neden? Eksik olan şey Heidi’de olup da çocuklarımızda olmayan keçiler değil elbette. Biz elimizdeki keçileri çoktan ve bile isteye kaçırmadık mı zaten? Eksik olan hayal gücü yoksunluğumuz gibi geliyor bana. Kendi hayallerimizi kendimiz kuramadıkça reklamcıların, pazarlamacıların bizler için çizdiği renkli dünyadaki parlak hayallerin peşinden sürükleniyoruz sanki. “Evet işte bu, hayallerimin arabası” diyoruz mesela ve ona sahip olmak için başka bir hayal kurmaya vaktimiz kalmayacak kadar çok çalışıyoruz sanırım.

Bu gece Hayao Miyazaki’yi andım, çünkü gece yatağa girmeden ayakları yese basmayan hayaller kurmaya gayret gösteriyorum. Çocuklarınıza kendi hayallerini kurmalarını öğretmek için onlarla beraber Miyazaki çizgi filmleri izlemek iyi bir yöntem olabilir. En azından insanın kendini zorla mutsuz etmesini engelliyor gibi geliyor Hayao Miyazaki’nin filmleri bana.

Çocuklara Hayao Miyazaki’yi nasıl anlatırı diye düşündüm durdum bu yazıya başlarken. Aklıma ” hayal çizer” demek geldi. Bu söz belki bize fazla bir şey ifade etmiyor ama hayallerin bir kimse tarafından yaratıldığı fenomeni bir çocukta derin duygulanımlar ve en önemlisi coşku yaratabilir! Neredeyse eminim ki bu söz onlara bir şeyler anlatacaktır, denemeye değer.

Sevgiler.

Tags:
By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>