BİR SİLGİ BİR KALEM

BİR SİLGİ BİR KALEM
User Rating: 5 (1 votes)

Bugüne kadar gördüğüm en mütevazı sosyal sorumluluk projesi Bir Silgi Bir Kalem’dir. Neden derseniz beklentiler, istekler o denli naif ve o denli basit ki… yalnızca bir silgi ve bir kalemden ibaret…

Bir Silgi Bir Kalem ekibi sistemlerinin nasıl işlediğini bakın nasıl anlatıyorlar,

“Öncelikle öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığıʼnın onlara vermiş olduğu kodlar (MEBBIS kodu) ile okullarını sisteme kayıt ediyorlar. Daha sonra okullarının eğitim ile ilgili ihtiyaçlarını bu ürüne neden ihtiyaç duyduklarını anlatan bir açıklama ile sisteme giriyorlar. Bu girilen istekler sitede yayınlanıyor.

Bağışta bulunmak isteyen kişi ya da kurumlar siteye girip üye oluyorlar. Okulların isteklerini inceleyip bağışta bulunmak istedikleri ürüne karar veriyorlar ve bağışta bulunacaklarını sistemden taahhüt ediyorlar. Daha sonra isterlerse bu ürünleri bizim yönlendirdiğimiz online mağazalardan satın alıp direkt okula gönderebiliyorlar ya da isterlerse kendileri mağazalardan satın alıp okula kargolayabiliyorlar. Biz Bir Silgi Bir Kalem olarak herhangi bir para veya ürün akışına müdahale etmiyoruz. Bağışçıların ürünü tedarik edip kendilerinin ulaştırmasını istiyoruz.

Bizi farklı kılan en önemli nokta bundan sonraki aşamada gerçekleşiyor. Okullar, ürünleri aldıktan sonra öğrencilerin bunları kullanırken fotoğraflarını bir teşekkür mektubu ile sisteme giriyorlar. Bu şekilde bağışçı yaptığı bağışın yerine ulaştığını ve nasıl kullanıldığını görmüş oluyor. Bunun yanısıra sistemde okul yetkilisinin iletişim bilgileri bulunuyor, bağışçı isterse yetkili ile irtibata geçip okullara gidip bizzat bağışın ulaştığını görebilir.”

Bir Silgi Bir Kalem’le tanışmak için adresler,

www.bilsilgibirkalem.org

www.twitter.com/1silgi1kalem

http://www.facebook.com/BirSilgiBirKalem

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>