BU NEDİR?

BU NEDİR?
User Rating: 0 (0 votes)

Çocuklar 2-3 yaşlarında vücutlarını keşfetmeye başlarlar.Çocuğunuz bir gün merak içinde cinsel organını göstererek sorar: Bu nedir?

Bu çocuğun duygu, düşünce ve beden gelişimindeki ilerlemenin doğal bir parçasıdır. Çocuğun zihninde her insanın iki kolu, iki bacağı ve tıpkı kendisininkine benzeyen tek bir  penisi/vaginası vardır. Çocuk karşı cinsten bir kimsenin kendisi gibi bir penise yahut vaginaya sahip olmadığını fark ettiği anda kendini kandırılmış hisseder ve telaşa kapılır. Erkek çocuk kızdaki penisin birisi tarafından koparıldığını düşünürken, erkeğin penisini keşfeden kız çocuğu da kendini yoksun hisseder. Bu noktadan itibaren çocuk sorularına bir cevap aramaya ve anne babayı sorgulamaya başlar.

Çocuğunuz cinsel organını göstererek sorar: Bu nedir?

Çoğu aile kulağa daha hoş ve daha masumane geldiğini düşünerek çocuklara cinsel organlarının isimlerinin “pipi, kuku, küçük kuş, çeşme” olduğunu söyler. Çocuklara bu organların isimlerini doğru vermek önemlidir.

-Bu senin penisin. Bütün erkek çocukların ve adamların da penisleri var. Kız çocuklarında ve babalarda ise çişlerini yapabilmeleri için daha başka bir organ var. Daha aşağıda yer alan bir delik.

-Bu senin vaginan. Bütün kız çocuklarında ve kadınlarda da bundan var. Ama erkeklerin penisi vardır. Kızlarınkinden daha yukarıda ve daha büyük bir yapıdadır.

Bu açıklamanda sonra çocuğunuzun size farklı sorular yöneltmeye devam edecektir.

Niçin kızların penisi olmaz/ niçin erkeklerin vaginası olmaz?

Bu konunun dikkatle açıklanması önemlidir. Aksi halde erkek çocuk sahip olduğu penisten dolayı bir üstünlüğe sahip olduğu fikrine kapılabilirken kız çocuksa kendini yoksun/cezalandırılmış hissedebilir.

-Bir penise veya vaginaya sahip olmak bizi kız ya da erkek yapan şeydir. Annelerde de penis yok, babalarda da vagina yok.

Niçin annemin vaginası/ babamın penisi benimkinden daha büyük?

-Annenin/ babanın tüm vücudu seninkinden daha büyük. Tıpkı elleri, ayakları gibi vaginası / penisi de seninkinden daha büyük. Sen büyüdükçe tüm organlarının büyüyeceği gibi senin de vaginan/penisin tıpkı annen baban gibi büyüyecek.

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

2 Comments

  1. pelin  /  18 Şubat 2013, 19:10 Reply

    3.5 yaşında bir oğlum var tamda bizim aradığımız cevaplar bizim için bu kritik dönemde altın gibi bilgiler teşekkürler..

  2. Ezgi  /  19 Şubat 2013, 18:37 Reply

    Merhaba Pelin,

    Yazıları faydalı bulmanıza gerçekten çok sevindim.

    Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>