ÇİZMELİ KEDİ

ÇİZMELİ KEDİ
User Rating: 0 (0 votes)

Çizmeli kedi; kaybetmek, yalnız kalmak, affetmek ve affedilmek üzerine muhteşem bir çizgi macera!

Çizmeli Kedi’nin Chris Miller’ın yönetmenliğini üstlendiği 2011 yapımı versiyonunu sinemada izledim geçtiğimiz günlerde.

En sevdiğim çizgi karakterlerden birisi hep Çizmeli Kedi olmuştur. Hayatı tüm çıplaklığıyla anlatır çünkü Çizmeli Kedi. İyi kalpli olmak önemlidir ama iyiler her zaman kazanmaz. Bunu bile bile iyi olmaya devam et der film.

Herkesten biraz daha farklı olan Humpy Dumpty ile arkadaşlık eder Çizmeli Kedi. Onun hayallerine ortak olur. Gerçek dostluk birlikte hayal kurmak ve gelecek için ortak planlar yapabilmektir biraz da. Humpy Dumpty’nin onu kendi çıkarları için kullandığını fark etse de kendini onu sevmeye devam eder. Ancak kendini korumak için ondan uzaklaşması gerektiğini de bilir.

En çok sevdiği insan onu en çok acıtandır. Humpy Dumpty hem arkadaşlıklarına hem de Çizmeli Kedi’ye ihanet eder. Çizmeli Kedi tüm sevdiklerinin gözünden düşerek yaşadığı yerden sürgün eder kendini… Ancak sevdiği her şeyi kalbinde taşır ve unutmaz.

Filmde verilen en güzel mesaj iyi ve kötü günlerin bellekte birlikte yer edinmesidir. Çizmeli Kedi olumlu bir karakter olsa da yaşadığı kötü anıları da hafızasında saklar. Bu sayede olayları daha doğru kuşatır ve yorumlar. Her şeyi nasıl çözeceğini, suçsuzluğunu nasıl kanıtlayacağını düşünür ve tüm cesaretini toplayarak geri döner. Kaçmak çözüm değildir çünkü.

Toz pembe, her şeyin iyiye gittiği bir dünya değil Çizmeli Kedi’de anlatılan. Dünyamızı güzelleştirmek için çalışmalı ve emek vermeliyiz diyor film. Hem küçüklere hem büyüklere tavsiye ederim.

 

Tags:
By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>