ÇOCUĞUNUZ HANGİ BURÇ?

ÇOCUĞUNUZ HANGİ BURÇ?
User Rating: 0 (0 votes)

Geçtiğimiz günlerde karşıma “çocuğunuz hangi burç” başlıklı bir yazı çıktı. İşin dehşet verici kısmı bu yazıyı çocuklar değil, çocukları yetiştiren anneler okuyordu!

13 yaşımdayken bir sınıf arkadaşım bana hangi burç olduğumu sormuştu. Ben de telaşla “ben burç tutmuyorum” demiştim. O zamanların popüler sorularından birisi de “hangi takımı” tuttuğumuzdu ya, hala da öyledir, sanırım oradan esinlendim. Sonra gülüşmeler aldı ortalığı. “Yok, öyle değil. Hani şu gazetelerde yazıyor ya…” Tesadüfe gelin ki bizim evimize giren gazetelerde öyle bir şey yazmıyordu. Sonra babama sordum, baba ben ne burcuyum? Sanki kendimle ilgili büyülü bir sır öğrenecektim. Babam da “Kızım biz ailece öküz burcuyuz, hiç ilgimiz yok öyle şeylerle” dedi ve gülmeye başladı.

Bir sınıfın, bir takımın, bir partinin, bir ideolojinin mensubu gibi burç tutuluyor dünyada. Günümüzün nasıl geçeceğini bize yıldızlar söylüyor. Kişiliğimizi analiz eden yine yıldızlar. Sevgilimizle aramız nasıl, biz bilmeyiz, sevgilimiz hiç bilmez ama yıldızlar hemen çözer. O günkü ruh halimiz de öyle… Uğurlu taşımız vardır sonra bizim, uğurlu rengimiz, uğurlu günümüz, uğurlu çiçeğimiz… Evren hepsini önceden planlamıştır. Sonuna da “loji” ekini aldı mı astro, bilim oluverir öylece boylu boyunca. Astronomi ve Uzay Bilimleri eğitimi almış arkadaşıma da “benim burcum bu, bu yıl nasıl geçecek” diye sorar insanlar.

Önüne sunulan yemeği yiyen, dünyayı sorgulamayan, reklamlar arasında kaybolan insanlar olarak yıldızımıza razı, bize sunulan hayatları yaşarız sonra. Şimdi işin içine çocukları da karıştırmaya başlamışlar ya, tümden zoruma gitti, dehşete kapıldım.

Yeni başlayanlar için coğrafya: Dünya önce ikiye ayrılır, burçları tutanlar ve tutmayanlar sonra on ikiye.

Öküz burçlarına özel not: Siz bilmezsiniz ama astrolojide on iki burç bulunur. Ben de geçen ay öğrendim. Nasıl öğrendiğimi hiç sormayın, foyam ortaya çıkar:)

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>