ÇOCUKLARDA CİNSEL OYUNLAR

ÇOCUKLARDA CİNSEL OYUNLAR
User Rating: 0 (0 votes)

Kendi bedenini tanımaya başlayan çocuk, başkalarının bedenlerini de merak ederek bir karşılaştırmaya gitmeyi ister. Bu merak çocuğun gelişimi için normal olarak algılanmalıdır.Kimi zaman çocuk arkadaşlarıyla birlikte soyunup birbirlerinin vücutlarını keşfetmeye çalışırlar. “Doktorluk, hastanecilik” oynarlar.  Çocuğun kurduğu bu oyunlar, cinsiyet ve cinsellik açısından kafasını kurcalayan bir şeyler olduğunun göstergesidir. Net bir dille kurduğu bu oyuna hayır demeli ve çocuğunuzla merak ettiği konular hakkında onu ürkütmeksizin, sakin ve anlayışlı bir ses tonuyla sohbet etmelisiniz.

Bedenini keşfeden çocuk vücudundaki kimi yerlere dokunduğunda zevk duyduğunu da fark edecek ve eylemini tekrarlamak isteyecektir.

Mastürbasyon kötü bir alışkanlık mıdır?

Çocuklarda mastürbasyon anne babaları telaşlandıran bir durum olmasına rağmen çocukların gelişim süreçlerinin normal bir parçasıdır. Anne baba böyle bir durumda çocuğu caydırmak için ürkütücü şeyler söylerse durum ters tepebilir. Örneğin mastürbasyon yapan çocuğunuza “Onunla oynuyor musun? O zaman kesecekler onu, yok olacak!” derseniz çocuğunuz muhtemelen cinsel organının kaybolup kaybolmadığını sık sık kontrol ihtiyacı hissedecektir. Çocuğa bunun ne kadar kötü olduğunu her anlatışınızda çocuğun yönelimi daha fazla olacaktır.

Ne yapmalı?

Eğer çocuğunuz bunu bir alışkanlık haline getirmemişse, gelişigüzel yapıyorsa, öncelikle kendinizi çocuğunuzun yaptığı şeyin korkunç, ürkütücü, yanlış olmadığı konusunda ikna edin. Ardından çocuğunuzu rahatlatın. Kendini mastürbasyon yaptığı için suçlu hissetmesin. Bunun, vücudunu keşfetmesinin bir parçası olduğunu, normal olduğunu ancak zamanla insanların bunu bıraktıklarını ihtiyaç duymadıklarını söyleyin.

Eğer size “kelebekleri düşünmeyin” dersem muhtemelen aklınızda o anda bir kelebek belirir. Aynı şekilde siz de çocuğunuza yasaklar koydukça çocuğunuzu ona itersiniz. Bunu yerine çocuğunuza ilgisini, beden gücünü yönlendirebileceği imkânlar sağlayın.

Çocuğunuzun gelişimi süresince bir pedagogla irtibat halinde olmanız bu konuda olduğu gibi diğer birçok konuda da çocuğunuz için oldukça kıymetli olacaktır.

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>