ÇOCUKLARDA ŞEKER HASTALIĞI

ÇOCUKLARDA ŞEKER HASTALIĞI
User Rating: 0 (0 votes)

Çocuklarımızı hiçbir sağlık şikâyetleri olmasa dahi uygun aralıklarla genel kontrol amacıyla aile hekimimize götürmemiz gerekli. Bu ziyaretlerimiz sırasında doktorumuza çocuklarımızın sağlığıyla ilgili duyduğumuz şüpheleri aktarmak kimi zaman hayati önem taşıyor. Örneğin şeker hastalığı olarak bilinen diyabet belirtileriyle bize sinyal veriyor. Çocuğumuzda göreceğimiz hangi belirtiler şeker hastalığının habercisi olabilir?

 • Çok su içme
 • Sık ve çok miktarda idrar yapma
 • Gece idrar için tuvalete kalkma ya da altına kaçırma
 • İştah artmasına rağmen kilo kaybetme
 • Kız çocuklarda genital bölgede kaşıntı
 • Halsizlik, hafif ateş, karın ağrısı gibi yakınmalar

Şeker hastalığı tam olarak nedir? Şeker hastalığını basitçe “vücudumuzdaki şekeri kontrol eden insülin hormonunun eksikliği ya da etkisizliği durumunda ortaya çıkan bir durum” olarak tanımlayabiliriz. Elbette çocuklarımızın herhangi bir hastalığa yakalanmaması en büyük isteğimiz ancak şeker hastalığının korkulacak bir hastalık olmadığını ve tedavisi olduğunu belirtmekte de fayda var. Şeker hastalığı; insülin, beslenme planı ve egzersizle birlikte tamamen üstesinden gelinebilen bir hastalık.

Şeker hastası çocuk ne yapar ne yapamaz?

 • Şeker hastalığı dış görünüşle fark edilebilecek bir hastalık değildir. Şeker hastası olan çocuk doktorunun önerileri doğrultusunda diğer tüm çocuklar gibi her türlü oyun, egzersiz ve hatta yarışmalı sporlara katılabilirler.
 • Şeker hastası çocuğun sosyal hayatını kolaylaştırmak için ailesi dışında gününün büyük bölümünü geçirdiği okulu da bu konuda bilinçli olmalıdır.
 • Okulda yapılan insülin enjeksiyonu, şeker ölçümü ve beslenme düzeninde okul çocuğa destek sağlamalıdır.
 • Kontrol günlerinden öğrencinin devamsızlığına müsaade edilmelidir.
 • Şeker hastası çocuktan arkadaşları tarafından çekinilmemesi, beden eğitimi derslerine katılımında destek gösterilmesi, arkadaşlarıyla olan iletişiminin sağlanması konusunda okul yönlendirici olmalıdır.

Sağlık Bakanlığımız şeker hastası çocukların hayatlarını kolaylaştırmak için Arkadaşım Diyabetisimli bir okulda diyabet programı geliştirmiştir. Bu program çerçevesinde Sağlık Bakanlığı hem aileleri hem de öğretmenleri bilinçlendirmek amacıyla yönlendirici rehberler hazırlamıştır.

Arkadaşım Diyabet programının detaylarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.saglik.gov.tr/TR/dosya/1-69600/h/odprehber.pdf

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>