SEN BALIK DEĞİLSİN Kİ?

SEN BALIK DEĞİLSİN Kİ?
User Rating: 5 (1 votes)

3-4 yaşındaki çocukların ellerinde bilgisayarları görünce şaşkınlığa kapılıyorum.

Düşünüyorum da, şehirler arası otobüsteki birkaç saatlik yolculukta söylenirken eskiden şimdi havada,uzun kablolar arasında hareket eden sihirli taneciklerin bize gösterdiği yeni dünyanın büyüsüne kapılıp saatlerce hipnoz olmuş bir halde kuruluyoruz ekranların başına. Nedir bizi rahatsız bir sandalye üzerinde kendi rızamızla sadece parmaklarımızı kıpırdatarak saatlerce oturmaya ikna eden. Oysa daha düne kadar dışarıdan birkaç saat daha geç dönmek için anne-babalarımıza taklalar atan biz değil miydik ? Şimdi odalarımızdan çıkmıyoruz.

Önceden en gizli anılarımızı kilitli bir günlüğe tutup günlüğü de yatağın altına saklarken şimdi cümle alemin okuyabileceği bloglar yazıyoruz. En mahrem sırlarımızı kuytu bir köşede en yakın arkadaşımıza açarken şimdi sosyal ağlarda bağırıyoruz. Önceden neredeyiz bir muammaydı ailelerimiz için ya, şimdi tuvalete bile girsek internete yer imi koyup rapor veriyoruz herkese. Sevgililerimizi sır gibi saklardık eskiden, artık bir birlikteliğin ilk adımı sosyal profillerimizden ilişki durumunu değiştirmek oldu.

Eskiden fil gibiydi hafızamız, kim kime ne demiş, hangi bilgi neredeymiş… Şimdi her şey kayıt altında ya,birisi bizim için düşünüyor, hatırlıyor, artık balığa döndük.

Bilgisayar başındaki o mini mini çocuklar şüphesiz ki bizlerden başka bir gerçeklik yaşayacak ve ben merak ediyorum. Hepsi bu.

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>