ÇOCUKLARINIZI HASTALIKLARDAN KORUYUN

ÇOCUKLARINIZI HASTALIKLARDAN KORUYUN
User Rating: 5 (2 votes)

Çocuk gelişiminde oyunun önemini biliyor ve adeta çocuk için bir yaşam simülasyonu olduğundan bahsediyoruz. Peki, çocuğumuzun oyun serüvenini sağlıklı geçirmesi için neler yapmak gerekir?

Sevgili Filozof Çocuk Okurları, bu hafta blogumuzda, Türkiye’nin değerli çocuk doktorlarından Dr. Gülsemin Güloğlu’nu konuk ediyoruz. Sorunun cevabını Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülsemin Hanım’dan öğreneceğiz.

Ezgi: Çocuğumuzun diğer çocuklarla arkadaşlık etmesi, sosyalleşmesi için önemli. Ancak pek çok anne-baba, çocuğunun oyun grubunda hastalık kaptığından şikayetçi. Çocuğumuzun başka çocuklarla temasında dikkat etmemiz gereken bir husus var mı?

Gülsemin Güloğlu: Çocukların sağlıklı gelişimi ve sosyalleşmesi için ilkokul öncesi dönemde de oyun gruplarına, okul öncesi eğitim kurumlarına ihtiyaç var. Ancak bu ortamlarda da ilk yıl daha fazla olmak üzere sık enfeksiyon geçiriyorlar. Bunu tamamen önlemek imkansız. Ancak bazı önlemlerle sıklığı azaltmak mümkün. Öncelikle okul ortamının temizliğinden emin olunmalı. Hasta çocukların evde izlenmesi teşvik edilmeli. Çocuklara sık el yıkama gibi basit ama önemli hijyen kuralları öğretilmeli. Her yıl eylül-ekim aylarında grip aşısı uygulanmalı.

 

Ezgi: Kış geliyor ancak çocukları ev dışındaki oyunlardan mahrum bırakmak istemiyoruz. Açık hava etkinlikleri için anne-babalara tavsiyeleriniz neler?

Gülsemin Güloğlu: Uygun giydirerek çocukları kış aylarında da dışarı çıkarabiliriz. Bunun için ortam ısısına göre kolayca çıkarılıp giyilebilen bir iç hırka ve üzerine palto giydirmek yeterli. İç giyim için de teri tutmayan termal giysiler tercih edilebilir.

 

Ezgi:  Çocuk odalarının ve oyuncakların hijyeni konusunda bize önereceğiniz ipuçları var mı?

Gülsemin Güloğlu: Çocuk odalarında özellikle toz tutmayan malzemeler kullanılmalı, en az haftada 1-2 kez halı süpürülmeli, mümkünse tüylü oyuncaklar açıkta bırakılmamalı ve oda sık havalandırılmalı. Oyuncak seçerken de kolay temizlenebilir olmasına dikkat edilmeli. Sert plastik oyuncakları sabunlu su ile, tüylü veya kumaş olanları çamaşır makinesinde yıkamak hijyen için yeterli.

 

Ezgi:  Okulların açılmasıyla birlikte pek çok anne baba, çocuğunun hastalıklara karşı daha savunmasız olacağını düşünüyor. Çocukları, okul ortamında hastalıklardan korumak için nasıl önlemler alabiliriz?

Gülsemin Güloğlu: Grip aşıları 6 aydan büyük bütün çocuklara uygulanabilir. Özellikle oyun grubuna, kreşe ve okula giden çocuklara uygulanması önemli ölçüde koruyucu olacaktır. Bağışıklığı desteklemek için özellikle kış aylarında D vitamini ve C vitamini içeren multivitaminler faydalı olabilir. Bu arada dengeli ve sağlıklı beslenmeleri , mevsime uygun giyinmeleri sağlanmalı.

 

Ezgi: Okul dönemindeki çocuğumuzun sağlığına dikkat etmesi için onu nasıl bilinçlendirebiliriz? Buradan yazınızı okuyacak ilkokul öğrencilerine ne tavsiye edersiniz?

Gülsemin Güloğlu: Öksürme, hapşırma sırasında ağzını bir mendille veya koluyla kapatması, sık el yıkaması, mevsime uygun giyinmesi,sağlıklı beslenmesi teşvik edilmeli, okullarda enfeksiyon hastalıkları ve bulaşma yolları ile ilgili basit eğimler verilmelidir. Unutmayalım ki çocuklara bu konularda örnek olmak en etkili eğitim şeklidir.

Filozof Çocuk okurları adına, kıymetli vaktinizi bize ayırdığınız için teşekkür ederiz.

 

Gülsemin Güloğlu kimdir?

Dr.Gülsemin Güloğlu 1972 yılında Izmir’de doğdu. 1989 yılında İzmir Özel Türk Koleji’nden, 1995 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Pediatri eğitimini 2001 yılında İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nde tamamladı. 2001-2005 yılları arasında İzmir Karşıyaka Devlet Hastanesi’nde Pediatri uzmanı olarak çalıştı. 2003 yılında New York Mount Sinai School of Medicine’de Neonatoloji ve Genel Pediatri bölümlerinde çalışmalarda bulunan Dr. Güloğlu 2005 yılından itibaren Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nde görev yapmaktadır.

Dr_Gulsemin_Guloglu-w200

 

 

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>