ÇOCUKLARLA FELSEFEDE ARACI İHTİYACI

ÇOCUKLARLA FELSEFEDE ARACI İHTİYACI
User Rating: 0 (0 votes)

Felsefenin naif bir etkinlik olduğu ve adeta bir çocuk oyuncağı olarak nitelendirilebileceği üzerinde durmaya çalışıyorum. Ancak felsefe naif olduğu kadar büyük de bir etkinliktir. Çocuk oyununun özensiz ve gelişigüzel olduğunu asla iddia edemeyiz. Bu durumda bir felsefe eylemine dahil etmek istediğimiz bir çocuğu karşımıza oturtup uzun bir meditasyon sürecinde tarihteki gelmiş geçmiş filozofların düşüncelerini anlatmak yersiz olur. Hem bir bakıma bu gereksizdir de.

Çocukların konsantrasyonları meraklı belleklerinden kaynaklanarak oldukça hareketli ve dağınıktır. İşte çocukla yapılacak bir felsefe eyleminde de mutlaka bir aracı gereklidir. Çünkü küçük bir çocuk hayal gücü bakımından ne kadar zenginse dil bakımından da o kadar fakirdir. Bu aracı özgür olması ve düşünceyi ifade etmekte elverişli ve pratik olması bakımından da genellikle sanat olabilir. Çünkü sanat çocukları özgürleştirir, kendilerini ifade etmelerine fırsat sağladığından rahatlatır ve ferahlatır.

Çocuğun dil bakımında fakirliğinin yanına mutlaka  eleştirel düşünceye sahip olduğunu ancak bunu bir sistem içine yerleştiremediğini eklemek gerekir. İşte bu noktada felsefe etkinliği için bir aracıdan ziyade bir eşlikçiye de ihtiyaç duyulur.

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

1 Comment

  1. Ebru  /  29 Eylül 2013, 22:51 Reply

    Meraba ezgi bişey sormak görüşünü almak istiyorum sence felsede çocuk kalabilmek ne anlama gelir ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>