ÇOCUKLARLA FELSEFEDE EŞLİKÇİ

ÇOCUKLARLA FELSEFEDE EŞLİKÇİ
User Rating: 0 (0 votes)

Çocuğun felsefe eyleminde eşlikçinin rolü önemlidir. Ancak burada kastedilen eşlikçi didaktik bir uslupla çalışmayı yönlendiren bir kimse değil, gerçek manada bir eşlikçidir. Çocuklarla felsefede eşlikçi olan kimse öğretmen yahut mentör öncelikle çocukla çocuk olmayı becerebilen bir kimse olmalıdır. Çocukla çocuk olmak bu noktada çocuksu davranmak değil, çocuğun gerçekliğini kavrayabilmektir. Ancak çocuğun gerçekliği kavrayıp, çocuğa da gerçekliğini kavrayabildiğini inandırabilen bir kimseyi çocuk zihninin derinliklerine koşulsuzca ve samimiyetle davet edebilir.

Eşlikçinin amacı çocuklara ne düşünmesi gerektiğini değil nasıl düşünmeleri gerektiğini anlatmak olmalıdır. Okuduklarını anlatmak, tartışmak, tartışmada uzlaşmak, yanıtları gerekçelendirmek, görüşleri temellendirmek, değerlendirmelere temel olan ölçütleri bulmak, olgularla görüşleri ayırt etmelerini sağlayacak araçlar aramak olmalıdır.

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>