ÇOCUKLAR VE KABUS

ÇOCUKLAR VE KABUS
User Rating: 0 (0 votes)

Çocuklar da kabus görürler. Peki, bu durum zihinlerini ve bedenlerini nasıl değiştirir? Çocuklarımızın konforlu bir uyku yaşamaları için neler yapabiliriz?

Bir gün Dora bana “Hani pembe balonların vardı ya, yine getirsene onları” dedi. “Hatırlamıyorum, hangi pembe balonlar Dora’cığım?” diye sorduğumda, “Hani dün gece getirmiştin ya, ben uyuduktan sonra.” cevabını verdi. Dora’nın bunu rüyasında gördüğünü anlamıştım. Kitaplarda okuduğum bir şeyi pratikte deneyimlemek oldukça ilginç ve şaşırtıcı olmuştu benim için. Çocuklar rüya ile gerçeği kolaylıkla birbirinden ayırt edemiyorlar. 2-3 yaşlarına değin bir parça rüya acemisi oluyorlar. Güzel rüyalar için bu durum sıkıntı sayılmazken söz konusu kabuslar olduğunda konunun üzerinde bir parça daha fazla özenle durmak gerekli.

Pedagog D’Arc Lyness’in çocukların kabusları ile ilgili oldukça ilgi çekici bir makalesinden aldığım notları sizlerle paylaşmak isterim.

Çocuklarda kabusu oluşturan şey nedir?

Rüyalar ve kabuslar çocuklar için de tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi günlük hayattan bağımsız değil. Kabuslar kaygıların ve günlük hayattaki korkuların birer yansıması olarak kendini gösteriyor. Çocuğun hayatında köklü bir değişiklik yahut stres duyacağı bir deneyim olduğunda daha çabuk ortaya çıkıyor. Doğal felaketler, ameliyat, büyük bir rahatsızlık da çocukta kabusu tetikleyen faktörler.

Çocuklar bir kabustan uyandıklarında olanın gerçek olmadığını kavrasalar dahi vücutları kabusun olumsuz etkilerinden kolaylıklar kurtulamıyor ve stres hormonu salgılamaya devam ediyorlar.

Çocuğumuz kabus gördükten sonra neler yapabiliriz?

  • Çocuğunuzu artık uyandığı ve yanında olduğunuz yönünde temin edebilirsiniz.
  • “Az önce bir kabus gördün. Gördüklerin gerçek olmayan şeylerdi. Tıpkı kötü hayaller kurmak gibi” diyerek çocuğunuza telkinde bulunun ve kabusunda neler gördüğünü ona sorun. Böylece çocuğunuzun kaygılarını daha yakından anlamış olursunuz, onu ürküten korku ögelerini daha kolaylıkla engelleyebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun odasına ona sempatik görünecek bir gece lambası yerleştirebilrisiniz. Çünkü kabusla birlikte çocuklarda genellikle karanlık korkusu da gelişir.

Çocuklarımızı kabuslardan nasıl uzak tutabiliriz?

Kabusları engellemek mümkün değil ancak çocuğumuzun kaygısını azaltıp onu daha konforlu bir uykuya sevketmek bizim elimizde. Dr. Lyness’a göre bunun yöntemleri ise,

  • Çocuğunuzun yatış ve kalkış saatini düzenlemek.
  • Bir uyku rutini belirlemek. Beraber kitap okumak, şarkı söylemek, dans etmek, oyuncak bebekleri yatırmak… Böylece çocuk psikolojik olarak da uykuya hazırlanacaktır ve rutin tekrarlandığına zihnine uyku saati geldiğine dair uyarı gönderecektir.
  • Çocuğunuzun yatağını ona daha sempatik görünecek bir hale getirmek. Yatak örtüsünü sevdiği bir renkte almak, yatağıan sevdiği bir oyuncağını koymak…
  • Çocuğunuzu -özellikle uyku saatinden önce- içinde korku, şiddet ve yüksek aksiyon ögeleri bulunan kitap, program ve filmlerden sakınmak.
By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>