DANS EDİN, YOKSA KAYBOLURUZ!

DANS EDİN, YOKSA KAYBOLURUZ!
User Rating: 5 (1 votes)

Çocuğunuza bedenini kullanmayı öğretin.Hissederek ve gerçekten…

Ailece yürüyün. Öyle uzaklara gitmeye gerek yok. Evin içinde mesela… Salondan mutfağa, banyodan yatak odasına yürüyün. Durmaksızın. Her gün nasıl yürüyorsanız öyle…

Önce kendi bedenleriniz üzerine yoğunlaşın. Zihninizde üzerinizdeki kıyafetleri teker teker soyun,  çırılçıplak kalana dek. Hayal edin. Utanmayın. Hayal etmekten asla utanmayın. Çırılçıplaksınız ve yürüyorsunuz. Ayaklarınıza bakın. Sizi yıllardır üzerinde taşıyan canım ayaklarınıza bakın önce. Nasıl hareket ediyorlar? Bedenlerinizi dışarıdan görmeye çalışın.

Çocuğunuzu yıllarca üzerinde taşıyacağını umduğunuz çıplak ayaklarına bakın sonra.

Birbirinizin nasıl yürüdüğünü izleyin. Sonra birbirinizin yürüyüşünü taklit etmeye çalışın. Yıllardır beraber yaşadığınız eşinizin, yıllarca beraber yaşayacağınızı umduğunuz kızınızın, oğlunuzun yürüyüşünü taklit edin. Her gün nasıl yürüdüklerini, nasıl hareket ettiklerini keşfedin. Sonra tekrar kendiniz gibi yürümeyi deneyin.

Bu egzersizden sonra muhtemelen siz kendi bedeninize bir parça yabancılaşacaksınız ama çocuğunuz bedenini tanıyacak.

Cesaretinizi toplayın ve hareket edin!

Dans edin, dans edin yoksa kayboluruz!*

*Dance, dance, otherwise we are lost! (Pina)

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

2 Comments

  1. Anne  /  30 Aralık 2011, 13:51 Reply

    anne ve babayla dans etmek vals yapmak çocuklar için harika bir deneyim. Dokunmak duruş beraber hareket edebilmek aradaki ritm ve güven.. 3 yaşından itibaren yapılabilir düğün dansına ve tabi ölene kadar devam eder :)

  2. Ezgi  /  30 Aralık 2011, 14:05 Reply

    Anne kaz, sizden de onay aldıysak bu yazıyla doğru yoldayızdır. Yorumunuz bir harika.”3 yaşından itibaren yapılabilir düğün dansına ve tabi ölene kadar devam eder.” Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>