DEPREMDE ÇOCUK OLMAK

DEPREMDE ÇOCUK OLMAK
User Rating: 0 (0 votes)

Van’da gerçekleşen depremin yaralarını sarmak için çok çeşitli yardım kampanyaları düzenlenmekte. Ancak neredeyse hiç bir kampanyada çocukların da oradaki varlıklarını anımsatacak, vurgulayacak bir ifade yer almıyor. Oysaki böylesi bir olay en çok çocukların zihinlerinde etki bırakacak.

1999 Gölcük depreminde tüm ailesini yitirmiş ve İzmir’deki bir çocuk esirgeme kurumuna sığınmış bir arkadaşım vardı. 13 yaşımdayken tanıştığımızda, arkadaşım Mehmet 15 yaşındaydı. Bir gün depremle ilgili konuşurken bana “Yardım kutularının birinden bir oyuncak ayı çıktı, bana verdiklerinde annem babam gibi sarıldım. O ayıcığı görene kadar ben de ölmek istiyordum, bir daha kimseye sarılamayacağımı düşünmüştüm.”dedi.

Çocuklar yoksunluklarını kimi zaman maddelerle gidermeye çalışıyorlar. Çoğu zaman işe de yarıyor bu. Böyle bir zamanda bir yardım paketinden sıcak, yumuşak, sevecen bir oyuncağın çıkması eminim ki depremzede çocuklarda tarifi zor, güzel duygular uyandıracak.

 

Tags:
By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>