DÜŞLER BAHÇESİ

DÜŞLER BAHÇESİ
User Rating: 0 (0 votes)

Okulların tatile girmesiyle birlikte bir çok yeni film vizyona girdi. Cameron Crowe’un yönetmenliğini üstlendiği “Düşler Bahçesi” de bunlardan birisi.

Benjamin Dee’nin otobiyografik kitabından (We Bought A Zoo) uyarlanan bir film Düşler Bahçesi. Filmin gerçek bir hikayeye dayanıyor olması beni en çok heyecanlandıran kısmı oldu!

Annelerini kaybeden 2 çocuğun hikayesi olarak başlıyor film. Ancak ekranda depresif ve hayata küsmüş çocuklar yer almıyor! Çocuklar durumdan mutsuz olsalar da annelerinin ölümlerini kabullenmiş haldeler ve kendilerince bununla başa çıkacak yöntemler buluyorlar. Rosie, her gece yatağında yaptığı küçük bir oyunla annesini boşlukta yakalayıp kalbine yerleştiriyor, Dylan’sa ölümü anlatan resimler çizmeye başlıyor.

Eşi Katherine’in ölümünden en çok etkilenen ve ne yapacağını bilemeyen kişiyse ailenin babası Benjamin. Kendisi ve çocukları için yeni bir başlangıç yapmak adına evlerini değiştirmeye karar veriyor. Yeni aldıkları ev aynı zamanda bir hayvanat bahçesine sahip! İşte bu her bakımdan yeni bir başlangıç!

Gazeteci olan Benjamin nasıl yapılacağına dair hiç bir fikri olmadığı halde hayvanat bahçesini tekrar faaliyete geçirmeye ve orada bakımsız halde çaresiz durumdaki hayvanları kurtarmaya karar veriyor. Olaylarsa bu kısımda gelişiyor.

Film hayatta bazen beklemediğimiz olumsuz gelişmelerin de yaşanabileceğini  ve sorunları çözmek için işe sorunu kabullenerek başlayabileceğimizi anlatıyor. Sevginin her şeyi çözemediğini de söylüyor film ancak yine de sorunların çözümünde oldukça iyi bir başlangıç ve hareket gücü oluşturduğunu da gösteriyor.

Çocuklara hem hayvan ve doğa sevgisi hem de olayları kabullenme bilinci verebilecek neşeli bir aile filmi.

 

Tags:
By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>