EĞİTİM SORUMLULUĞU

EĞİTİM SORUMLULUĞU
User Rating: 0 (0 votes)

Çocuğu okula başlayan aileler durumu genellikle çocuklarının eğitim sorumluluğunu artık öğretmene devrettikleri şeklinde yorumluyorlar.

Çoğu öğretmen de eğitimin sorumluluğunu milli eğitime devredip önlerine sunulan müfredatı uyguluyor.

Bu durumda da çocuk milli eğitim politikalarınca tüm öğrencilere hitap etmeye çalışılarak üretilmiş bu sebeple de hiç kimseye hitap etmeyen bir eğitimle karşı karşıya kalıyor.

Bana sorarsanız bir çocuğun eğitim sorumluluğu tek bir kimseyi değil,  çocuğun yaşadığı dünyanın bütün uygar vatandaşlarını ilgilendiren önemli ve öncelikli bir meseledir.

Hrant Dink’in cenaze töreninde yaptığı konuşmada eşi Rakel Dink “Bir bebekten bir katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılmaz” demişti.

Sorumluluk alalım çünkü bebekler büyüyor sevgili okurlar. Bizim kadar hızlı. Bizim kadar yavaş.

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>