EŞCİNSEL EBEVEYNLER

EŞCİNSEL EBEVEYNLER
User Rating: 5 (1 votes)

Hiç iki anneniz ya da iki babanız olduğunu düşündünüz mü? Heyecan verici olmaz mıydı?

Eğer gerçekten iki anneye yahut iki babaya sahipseniz ve yaşadığınız toplum eşcinsel birlikteliklere kabul gösterip göstermemeyi kendine hak bilmişse; buna bir lanet, hastalık, suç, ayıp gibi bakıyorsa ve yasaları, uygulamaları ve yaptırımlarıyla siz yokmuşsunuz gibi davranıyorsa bu durum heyecandan ziyade ızdırap veriyor.

Ülkemizde henüz eşcinsel evlilikler yasal değil. Bu nedenle eşcinsel çiftler evlenemiyor, evlat edinemiyorlar. Yahut çoktan sahip oldukları evlatlarının iki annesi yahut babası olduğunu resmi olarak belgeleyemiyorlar. Bu durumda varlığı ve çocukla olan ilişkisi devlet tarafından tanınmayan ebeveyn çocuğu okula, hastaneye götüremiyor. Çocuğun herhangi resmi bir işinde söz sahibi olamıyor. Yasal ebeveynin olası bir kaybında da diğer ebeveynin çocukla olan bağı hukuki olarak tanınmıyor.

Günümüzde eşcinselliğe en iyi ihtimalle bir “hoşgörü” meselesi olarak bakılması oldukça can acıtıcı bir durum. Heteroseksüel bireylerin kendilerini cinsiyet ve cinsellik konularında otorite olarak görüp diğer herkes üzerinde yargıya varabileceği fikrinin korkunçluğunu, bu durumun insan haklarını derinden zedelediğini görmemek mümkün değildir.

Kanaatimce buradaki temel sıkıntı aldığımız eğitimlerde insan hakları ve cinsiyet ve cinsellik konuları üzerinde durulmaması yahut bu konuların hep en sona bırakılarak üstünkörü üzerinden geçilmesidir. Bu küçük internet günlüğüyle öncelikli ve önemli olduğunu düşündüğüm böylesi hassas konular hakkında ulaşabildiğim kimselerin zihinlerinde birer kıvılcım yakmak yahut hali hazırda zihinlerde yer edinen ama üzerine gidilmemiş düşünceleri uyandırmak isterim.

Üzülerek çizdiğim umutsuzluk tablosuna rağmen dünyada bu konu hakkında umut verici gelişmeler de yer almakta. 2005 yılında İspanya’daki yasal değişikliklerle eşcinsel evlilikler mümkün kılındı. Bu da eşcinsel ailelerin hayatlarında büyük değişikliklere yol açtı.

Anna Boluda’nın, 2005 yılında İspanya’da gerçekleştirilen yasa değişimiyle beraber hayatlarında umut verici gelişmeler olan 6 aile hakkında çektiği 2009 yapımı belgesel dünyada 40 festivalde ödül kazandı ve milyonlarca insana ulaştı.

Marmara Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Saliha Damar belgeseli Türkçe’ye çevirdi. Kendisine bir kez daha teşekkür ederiz.


Homo Baby Boom (Türkçe Altyazı) ile salihad

 

Tags:
By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

3 Comments

 1. hüseyin  /  05 Nisan 2012, 15:56 Reply

  insaf yahu

  ‘toplum eşcinsel birlikteliklere kabul gösterip göstermemeyi kendine hak bilmişse’ diye ahkam keserken acaba hiç düşündünüz mü ‘iki anne ya da iki baba ile çocuğu annesiz ya da babasız bırakma hakkımız var mı’ diye.
  Düşün biraz iki manevi baba bir öz anne gibi bağrına basabilir mi yavrusunu, ya da iki manevi anne bir öz baba gibi güven verebilir mi çocuğuna.
  Çevremdeki bütün gözlemler göstermiştir ki ne mükemmel bir anne ne mükemmel bir baba bir diğerinin eksiğini dolduramıyor çocukta. Literatürde de böyle geçer bu.
  Sizi özgürlükten biraz da izan ve insafa davet ediyorum.

  • h.t.  /  24 Temmuz 2012, 13:13 Reply

   sırf erkek diye kendini “baba” gören yada kadın olduğu için “anne” olabildiğini sanan, çocuğuna karşı sorumluluklarını yerine getiremeyen, eksik, mutsuz,nevrotik çocuklar yetiştiren “normal” çiftlerdense gerçekten çocuğunu seven ona sahip çıkmayı bilen, anne-baba olmanın ne demek olduğunu bilen insanların cinsiyetleri ne olursa olsun daha sağlıklı insanlar yetiştirebileceklerine inanıyorum

 2. Ezgi  /  05 Nisan 2012, 20:51 Reply

  Hüseyin Bey,

  Belgeseli izleme fırsatınız oldu mu acaba diye merak ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>