EVCİL HAYVAN SAHİPLENMEK

EVCİL HAYVAN SAHİPLENMEK
User Rating: 0 (0 votes)

Çocuklarınıza canlı sevgisi ve sorumluluk kazandırmanın en iyi yollarından birisi bir evcil hayvan sahiplenmektir.

Evcil hayvan sahiplenmeden önce
Evcil hayvan sahiplenmenin sorumluluk gerektiren bir iş olduğunu hatırlamalısınız öncelikle. Ardından kendinize sormanız gereken öncelikle soruların şunlar olduğunu düşünüyorum.

 • Evcil hayvanımız için ev şartlarımız uygun mu?
 • Evcil hayvanımızın yaşam ve sağlık giderleri için gerekli bütçeyi ayırabilir miyiz?
 • Evcil hayvanımızı aksatmadan besleyebilir, yürüyüşlere çıkartabilir, oyun ihtiyacını karşılayabilir miyiz?

Eğer bu sorular için cevabınız tereddütsüzce evetse hangi tür bir evcil hayvan seçeceğinize sıra geliyor.

Hangi türü seçeceğiz?

Evde bir köpek, kedi, kuş veya balık beslemek birbirinden oldukça farklı deneyimler. Eğer evcil hayvanınıza çok fazla vakit ayırabileceğinizi düşünmüyorsanız yahut evde çok fazla vakit geçirmiyorsanız balık yahut kuş iyi tercihler olabilir.  Unutmamak gereklidir ki kedi ve köpekler sosyal hayvanlardır ve günlük gezi/oyun gibi ihtiyaçları vardır.

Hangi ırk?
Evcil hayvanınızın türüne karar verdikten sonra,

 • Yaşam tarzınız
 • Eviniz
 • Çevreniz
 • Çalışma şekliniz
 • Aileniz ve
 • Bütçenizi göz önünde bulundurarak uygun ırkı seçmelisiniz.

Ayrıca evinizdeki diğer evcil hayvanlar da yeni evcil hayvan seçiminizde oldukça önemlidir.

Bu bazen iyi,

Bazen kötü sonuçlar doğurabilir.

Irkların ihtiyaçları ve yaşam şekilleri birbirinden oldukça farklıdır.  Eğer başta da bahsettiğim gibi amaçlarınızdan birisi çocuğunuza canlı sevgisi ve sorumluluk kazandırmaksa, evcil hayvanınızın bakım ve ilgi sorumluluğunu çocuğunuzla da paylaşacaksanız sabırlı bir ırk seçmenizde fayda var. Çünkü sevgi dolu olan çocuklar genellikle evcil hayvanlarla da onları bir miktar hırpalayarak oynarlar. Çocuğunuz sarıldığında, peşinden koşturduğunda, oyuncaklarını paylaşmak istediğinde sabır gösterip nazik davranacak bir ırk seçmek önemlidir.

 Bir evcil hayvan sahiplenmek oldukça duygusal bir karardır ancak sahiplenmeden önce planlı davranıp belirlediğiniz kriterlere uyan bir hayvan seçmeniz yararınıza olacaktır.  Her ırkın ve her tekil hayvanın karakter ve huyu birbirinden oldukça farklıdır.

 Evcil hayvanımızı nasıl sahipleneceğiz?

Canlılara barkot yerleştirilip onların petshop.larda satılması kabul edilemez, dayanılamaz bir şey. Bu sebeple siz de bir canlı sahiplenmek isterseniz mutlaka hayvan barınakları ve veterinerlerle irtibat kurunuz. Belki çaresiz ve umutsuz bir hayvanın hayatını kurtarabilirsiniz böylelikle hem de gerçek hayvan severler tarafından daha doğru yönlendirilirsiniz. İnsanları satan, köle ticareti yapan bir kimsenin insan sevgisinden nasıl söz edemezsek petshopların da hayvansever merkezler olmadığını kabul etmeliyiz bence.

Barınak gönüllüleri derneği, www.bgd.org.tr canlı sahiplenme konusunda size destek verebilecek en doğru adreslerden birisi.

Tecrübem konuşuyor,

4 senedir bir Norveç Orman kedisi beslemekteyim. Norveç Orman Kedisi, dünyanın en ünlü çizgi kedi karakterlerinden Çizmeli Kedi’nin cinsi. Bu kediler çizgi filminden de hatırlayabileceğimiz gibi oldukça zeki, plan kurabilen,oyuncu ve sevimli kediler. Norveç Orman Kedilerinin çok sabırlı olduklarını mutlaka eklemeliyim. Kedim, bugüne kadar onu görmeye gelen tüm çocuklara çok sevecen davranıp kendini zevkle sevdirmiştir. 4 sene boyunca tek bir çizik, ısırmak vak’ası yaşadığımızı hatırlamıyorum.

Eğer siz de bir Norveç Orman Kedisi sahiplenmek istiyorsanız bu oyuncu kedilerin her gün düzenlice bir oyun alışkanlıkları olduğunu aksi halde depresyona girdiklerini göz önünde bulundurmalısınız.

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

2 Comments

 1. evcil hayvan  /  14 Eylül 2014, 14:48 Reply

  Çok güzel bir yaz elinize sağlık sıkılmadan okudum. İnsanların bir can’ın sorumluluğunu alıyor olduklarını anlamaları lazım evcil hiç bir hayvan oyuncak değildir.

  • Ezgi  /  29 Ekim 2014, 23:21 Reply

   Merhaba petlevi,
   Yorumunuz için teşekkür ederim. Ben de bir kedi sahibiyim. Sahiplenerek edindik ve 8 senedir beraber yaşıyoruz keyifle :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>