FELSEFE ÇOCUKLARI NASIL DEĞİŞTİRİR?

FELSEFE ÇOCUKLARI NASIL DEĞİŞTİRİR?
User Rating: 5 (1 votes)

Aktif bir vatandaşı olduğu dünyayla çocuk devamlı bir çatışma halindedir. Öncelikle kendisiyle, nefes alıp verirken göğüs kafesiyle, görmeye çalışırken gözleriyle, dokunmaya çalışırken teniyle, bahçesini çitle çeviren komşusuyla, tabağındaki yemişi yiyen kuşla, tepesine yağan yağmurla… Tüm bu çatışmalar dünyasında barış doğal bir durum değildir ve her sabah yeniden kurulması gerekir. Bu barışı kuracak olan da iradesi ve eylem gücüyle insandır. Elbette bu noktada çocuğu insandan başka bir şey olarak görmediğimi tekrar belirtmem gerek. İşte çocuğun her sabah giriştiği bu dünya büyüklüğünde işle baş edebilmesi için onunla felsefe yapılması yahut daha doğru bir ifadeyle, felsefe eyleminde çocuğa eşlik edilmesi gerekir.

Çocuğa felsefe eğitimi vermek, kendi dışında bir dünyanın varlığını ona işaret etmeye denktir. Çünkü felsefe insan, dünya ve bilgi arasında bağ kurar. Kendinden kurulu ve örülü olan ağı anlaması, çözemesi ve anlamlandırması için çocuğa aracılık eder.

Ayrıca felsefeyle birlikte çocuklar,

-İnsanı tanırlar,

-Kendilerini tanırlar ve varlıklarının bilincine varırlar,

-İnsan hak ve özgürlüklerine saygı duyarlar,

-İnsanları diğer kimselerin hak ve özgürlüklerine saygı duymaya teşvik edecek davranışlarda bulunurlar.

Şüphesizdir ki bu katkılar çocuğun kendisiyle ve dünyayla yaşadığı çatışmayı dindirmesine destek sağlayacaktır. Bu faydaların yanı sıra düşünüyorum ki çocuğun aktif bir felsefe eylemi içine katılması çocuğa bir takım beceriler de kazandırır. Bu becerilerin başlıcaları şöyle sıralanabilir,

-Aktif dinleme ve iletişim kurma,

-Eleştirel düşünebilme,

-Grup içinde yer bulma,

-Uzlaşma,

-Topluma aktif katılım sağlama,

-Kendini ifade etme,

-Sorun çözme.

Kanaatimce, yalnızca bu davranış ve becerilere yol açması ihtimali dahi çocuklarla felsefe yapmayı üzerinde durmaya değer bir eylem haline dönüştürür.

Mitolojide ve dinler tarihindeki anlatılarda dünyayı hep yetişkin bireylerin kurduğundan bahsedilir. Oysa yetişkinlerin kurduğu bir dünyada eksik olan tek bir şey vardır, o da hayal gücü! İnanıyorum ki felsefe ile büyüyen çocuklar hayal gücü bakımından en zengin dünyayı yaratabilecek güçte olacaklardır, kendi dünyalarını…

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

1 Comment

  1. Hayda Ger  /  23 Temmuz 2012, 14:52 Reply

    Selamlar,

    Naçizane bir görüş eklemek istedim.
    Felsefeyle çocuklar, bu yazı dahil üstteki yazıdan da şüphe ederler. “Acaba?” derler. Kafaları karışır. Tam da bu yüzden gereklidir felsefe. Kafaların karışması lazım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>