FİLOZOF ÇOCUK 1 YAŞINDA

FİLOZOF ÇOCUK 1 YAŞINDA
User Rating: 4.8 (2 votes)

Çocukları ben kendimi bildim bileli severim. Çocuklar önce ablam, ağabeyim oldu ben küçücük bir bebekken. Sonra arkadaşım oldular ilk zamanlarından beri çocukluğumun. Sonra kardeşim oldu çocuklar. Hepimizin bir zamanlar çocuk olması (ve evet çok azımız hariç) dünyanın en keyifli ve en çok unutulan gerçeğiydi belki de hiç unutmamaya çalıştığım.İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nda çalışırken Contemporary İstanbul etkinliğinde bir aileyle tanıştım, 3 yaşında bir kızları vardı, sevgili Leyla. Çocuklarla felsefe diye bir alana ilgi duyduğumdan ve müsaade ederlerse kızlarıyla teoride kalan çalışmalarımı pratiğe dökmek için çalışmak istediğimden bahsettim. Merak ve heyecanla kabul ettiler. Leyla zamanla beni arkadaşlarıyla tanıştırdı ve onlar da benimle arkadaşlık etmek ve beni oyunlarına dahil etmek istediler. Böylece bir sürü arkadaşım oldu… Hepsiyle oyunlar oynadık.

Türkiye, Fransa ve Belçika’daki sanat merkezlerinde çocuklar için oyun, resim, mozaik, seramik, heykel, dans, spor, müzik ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Derslerimin işlendiği tek ve sabit bir dil yoktu. Bu sebeple Türk, İngiliz, Amerikan, Fransız, Belçikalı, İsrailli, Arap, İspanyol, İtalyan, Çinli, Portekizli öğrencilerim oldu. Hepsinden çok şey öğrendim. Ortak bil dil bilmediğim öğrencilerimle de iyi bir aracı olan sanat sayesinde irtibat kurabildim. Atölyelerin sonunda ben öğrencilerimden yeni diller öğrenmişken onlar da benden yeni oyunlar öğrenmişlerdi. Oyunun adı ise “felsefe”ydi.

Ankarada UNESCO’nun düzenlediği Çocuklar İçin Felsefe Çalıştayı’na katıldığımda Nuran Direk hocama tüm bu çalışmalarımdan bahsettim. Yaptığım şeyleri dünyayla paylaşmam konusunda oldukça yüreklendirdi beni… Böylece Ankara’da ilk tohumları atıldı Filozof Çocuk’un, çok sevgili’m Irmak da siteye dönüştürdü bu fikri. Bugün 1. yılını kutlarken dünyanın 69 ülkesinden 15.000 kişiye on binlerce defa ulaştı Filozof Çocuk. İnsanların hayatlarına değmek, dokunmak fikri öylesine heyecan verici ki… Bu ilk yılda bize destek veren, heyecanımıza ortak olan herkese yürekten teşekkürler.

Ancak tüm bunların yanında mutlaka söylemem gerekli ki, oyunlarıma ortak olan ve beni oyunların ortak eden çok sevgili ve biricik Ali, Alek, Apolline, Can, Ceren, Cyprean, Damla, Defne, Dora, Doruk, Eran, Gabriel, İstanbul, Lara, Leyla, Lucas, Mina, Naz, Shaya, Selina, Şirin ve Uruk Arhan olmasalardı bu küçük çalışma böylesi büyük bir hevesle ve inançla ortaya çıkamazdı.

Herkese sevgiler.

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>