FİLOZOF ÇOCUK’UN HİKAYESİ

FİLOZOF ÇOCUK’UN HİKAYESİ
User Rating: 5 (1 votes)

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nda çalışırken Contemporary İstanbul etkinliğinde bir aileyle tanıştım, 3 yaşında bir kızları vardı, sevgili Leyla. Çocuklarla felsefe diye bir alana ilgi duyduğumdan ve müsaade ederlerse kızlarıyla teoride kalan çalışmalarımı pratiğe dökmek için çalışmak istediğimden bahsettim. Merak ve heyecanla kabul ettiler. Noel zamanıydı ve Leyla Noel Baba’nın varlığına inanıyordu. Anne ve babasına Noel Baba’dan renkli çoraplar istediğini söylemişti. Ben de Noel Baba’dan bir hediye getirdiğimi söylerek evlerine girdim ve oyununa ortak oldum Leyla’nın.

Leyla’nın bana “Seni Noel Baba’nın göndermediğini biliyordum ama seni üzmek istemedim” dediği gün nasıl bir kahkaha attığımı hâlâ hatırlarım. Ben Leyla’nın oyununa ortak oldum derken o beni oyuna getirmişti… Leyla zamanla beni arkadaşlarıyla tanıştırdı ve onlar da benimle arkadaşlık etmek ve beni oyunlarına dahil etmek istediler. Böylece bir sürü arkadaşım oldu… Hepsiyle oyunlar oynadık.

Türkiye, Fransa ve Belçika’daki sanat merkezlerinde çocuklar için oyun, resim, mozaik, seramik, heykel, dans, spor, müzik ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Derslerimin işlendiği tek ve sabit bir dil yoktu. Bu sebeple Türk, İngiliz, Amerikan, Fransız, Belçikalı, İsrailli, Arap, İspanyol, İtalyan, Çinli, Portekizli öğrencilerim oldu. Hepsinden çok şey öğrendim. Ortak bil dil bilmediğim öğrencilerimle de iyi bir aracı olan sanat sayesinde irtibat kurabildim. Atölyelerin sonunda ben öğrencilerimden yeni diller öğrenmişken onlar da benden yeni oyunlar öğrenmişlerdi. Oyunun adı ise “felsefe”ydi.

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>