GELECEĞE BAKMAK

GELECEĞE BAKMAK
User Rating: 0 (0 votes)

Günümüzden geleceğe bakmak nasıl olurdu acaba? Geleceğin çocukları nasıl bir teknoloji içinde yaşayacaklar dersiniz?

Teknoloji bizim için yapay olarak öğrenilen, takip edebilmek için uzun saatler dersler alınan ve karmaşık bir olguyken, çağımızın ve geleceğin çocukları içlerine doğdukları dünyanın en doğal ve pratik öğesi olarak gördükleri teknolojiyle dost yaşayacaklar. Biz buna şaşıracağız, bunda bir sakınca da görmüyorum. Ancak kendimizi çağımıza yabancılaşmak bizi sonsuz yalnızlıklara itebilir. Kaçınmamız gereken de budur. Yaşadığımız şaşkınlığı doğal bir fenomen, dünyanın yerinde ve doğal işleyişi olarak görmek belki de bizi ferahlatacaktır. Bu konuda Fransız sanatçı Villemard’ın 1910’da 2000leri nasıl hayal ettiği konulu illüstrasyonlarına göz gezdirebiliriz.

Villemard bakalım neleri gerçeküstü bulmuş,

 • Yangınların hava müdahalesiyle söndürülebileceğini,
 • Savaşlara hız kazandıracak araçlar yapılabileceğini,
 • Kitaptaki bilgileri öğrencilerin okumalarına gerek kalmadan özel bir sistemle duyup öğrenebileceklerini,
 • Bazı canlı türlerinin sayısının azalacağını ve hatta insanların onları görmek için para ödeyeceklerini,
 • Mektuplarımızı yalnızca bir alete bakıp konuşarak makineler yazdırabileceğimizi,
 • Yeni enerji kaynakları keşfedip evlerimizde kolaylıkla ısınacağımızı,
 • İnşaatların insan gücüyle değil makinelerle yapılabileceğini,
 • Kadınların kuaför işlerini kolaylaştıran aletlerini kullanılacağını,
 • Makinelerin aynı anda çok sayıda kıyafet üretebileceklerini,
 • Çok sayıda insanı aynı anda taşıyacak büyük uçaklar yapılabileceğini,
 • Tekerlekli ayakkabılarla hızlı bir şekilde hareket edilebileceğini,
 • Görüntülü telefon görüşmesi yapılabileceğini…

Liste uzayıp gidiyor.

Bugün hepimiz evimizde bir yangın çıktığında itfaiyeyi arıyoruz, savaşlar yalnızca birkaç saat sürüyor, hepimizin kulaklıkları var, bazı canlı türleri azaldı ve artık sokaklarda atlar dolaşmıyor, onlar görmek için hayvanat bahçelerine gidip girişte de para ödüyoruz. Evlerimizi doğal gazla ısıtıyoruz. İnşaatları makineler yapıyor ve artık birkaç günde dev binalar inşa edilebiliyor. Tüm kadınların güzellik ve bakım işlemleri için evlerinde epilasyon aletleri, saç şekillendiricileri ve kurutma makineleri var. Aynı anda binlerce kıyafet üretebiliyor fabrikalar birkaç dakika içinde. Yolculuklarımızı uçakla yapıyoruz. Patenler artık çocuk oyuncağı. Görüntülü görüşme yapmayan cep telefonlarımızı elden çıkartıyoruz.

Daha birkaç kuşak önce doğmuş kimseler durumu yadırgasalar da hiçbirisi bize yabancı değil. Dünyayı tanımak ve kavramak için merakımızı arttırıp hayretimizi gidermekle işe başlayabileceğimize inanıyorum. Bunun için de çözümü empati kurmakta buluyorum. Geleceğin çocukları bizden aldıkları düşünce mirasıyla dünyayı baştan kuracaklar, her yeni günde yeniden!

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>