GÜVENLİ ÇOCUK ODALARI

GÜVENLİ ÇOCUK ODALARI
User Rating: 0 (0 votes)

Çocukların evlerde en çok zaman geçirdikleri yer odaları. Peki, odaları yeterince güvenli mi?

Yatağın yeri: Yatağı pencere kenarına, radyatörlerin, klimaların altına koymamakta fayda var. Çünkü çocuğunuz pencereden düşebilir yahut üzerine ağır parçalar düşebilir.

Çerçeveler, aynalar: Çerçeve ve aynalar oldukça güzel dekoratif objeler olmasına rağmen çocuğunuz için risk de taşıyor. Düştüğünde yaratacağı cam kırıklarını da hesap ederek doğru zaman gelinceye değin çocuğunuzun odasında bunlara yer vermemek daha yerinde bir karar olabilir.

Eşyaları sabitlemek: Büyük eşyaları kayışlarla duvara monte etmek kazaları önleyecektir. Çünkü küçük çocuklar eşyalara tırmanmak gibi oyunlar geliştirebilirler. Yahut sağlam olmayan mobilyalar da düşerek büyük risk oluşturabilirler.

Yatak korkulukları: Çocuğunuz altı yaşının altındaysa yatağının yanına çocuğunuzun düşmesini engelleyecek bir korkuluk yerleştirmekte ve yüksek yataklar almamakta fayda var.

Priz kapakları: Açıkta kalan prizler çocuklar için en büyük risklerden birisi. Çocuğunuzun odasında bulunan metal bir objeyi prize sokmaya çalışması, parmaklarıyla prizi zorlaması elektrik çarpmalarına yol açabilir. Bu da üzücü sonuçlar doğurabilir.

Lamba kordonları: Uzun lamba kordonları çocuğunuzun ilgisini çekebilir. Çocuğunuzun tutunup lambayı çekmeye çalışması oldukça tehlikeli olur.

Pencereler: Çocuk odalarının havalanması çok önemli. Odaya taze hava dolmazsa çocuğunuzda solunum problemleri oluşmasına davetiye çıkartmış olursunuz. Ancak pencereyi fazla miktarda açmak da meraklı olup dünyayı, odasının dışını da biraz daha fazla görmek isteyen çocuğunuz için bir risk olabilir. En iyisi çocuk kilitli olan pencere sistemleri kurdurmak…

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>