İNSAN HAKLARI BİLİNCİ

İNSAN HAKLARI BİLİNCİ
User Rating: 0 (0 votes)

Henüz yetişkin sayılmadıklarından belki de çocukların da insan olduğu gerçeği hep unutuluyor.

Oysaki Alman Sosyolog ve Eğitim Bilimci Lothar Grappmann’ın da ifade ettiği gibi çocuklar “burada ve şimdi” yaşayarak sorunlara karşı kendi bakışlarını ve çözümlerini geliştiriyorlar. Yalnızca bu özellikleri bile çocukları dünyanın aktif birer vatandaşı yapmaya yetiyor.

Vatandaşı olduğu dünyada insan (elbette çocuk da dâhil)devamlı bir çatışma halinde. Öncelikle kendiyle. Nefes alıp verirken göğüs kafesiyle. Görmeye çalışırken gözleriyle. Dokunmaya çalışırken teniyle. Bahçesini çitle çeviren komşusuyla. Tabağındaki yemişi yiyen kuşla. Tepesine yağan yağmurla… Tüm bu çatışmalar dünyasında barış doğal bir durum değil. İradesi ve eylem gücü olan insan tarafından(ve elbette çocuk da dâhil) barışın her sabah yeniden kurulması gerekir.  İnsanın hem kendisi hem de diğerleriyle yaşadığı çatışmayı dindirmesi kolay bir iş değildir. İşte her sabah giriştikleri bu dünya ağırlığındaki iş için çocuklara insan hakları bilinci verilmesi gerekmektedir!

Böylece çocuklar,

 • İnsan hakları ve özgürlüklerine saygı duyarlar.
 • Tüm insanların cinsiyet, dil, din, ırk ve diğer herhangi bir ayrım gözetmeksiniz eşit olduklarını anlarlar.
 • Kendilerine ve diğerlerine saygı duyarlar.
 • İnsanları, diğerlerinin haklarına saygı duymaya teşvik edecek davranışlarda bulunurlar.

Ve,

 • Aktif dinleme ve iletişim kurma,
 • Eleştirel düşünebilme,
 • Grup çalışması sağlayabilme,
 • Uzlaşma,
 • Topluma aktif demokratik katılım sağlama,
 • Kendini ifade etme,
 • Sorun çözme yeteneklerini kazanırlar.

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>