İNSAN HAKLARININ NİTELİKLERİ

İNSAN HAKLARININ NİTELİKLERİ
User Rating: 4.8 (3 votes)

İnsan haklarının nitelikleri ve özellikleri nelerdir, beraberce inceleyelim…

  • İnsan haklarına eşitçe, evrensel olarak tüm insanlar tarafından sahip çıkılmalıdır.
  • İnsan hakları evrenseldir. Dünyanın her yerinde her insan için geçerlidir.
  • İnsan hakları devredilemez. Bu hakların kaybedilmesi mümkün değildir
  • İnsan hakları bölünemez. Herhangi bir haktan feragat edilemez.
  • İnsan hakları özgürdür, bağımsızdır.
  • İnsan hakları insanın temel ihtiyaçlarını göz önüne alır. Bir kimsenin insan haklarını ihlal etmek o kimseyi insan olarak görmemeye eş değerdir.

Genel olarak tüm insanlar bu haklara sahiplerken özelde çocuklar bazı başka haklara daha sahiplerdir.

  • Güvenliklerinin sağlanması,
  • Sağlık ve eğitim gibi özel ihtiyaçlarının sağlanması,
  • Çocuğun topluma katılıp kararlar alabilecek olan kapasitesini tanıma.
By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>