IVIR ZIVIR DÜKKANI

IVIR ZIVIR DÜKKANI
User Rating: 0 (0 votes)

Yaşadığı mekandan insanı soğutan şey mekanın kalabalıklığı değil, dağınıklığıdır.

Geçtiğimiz günlerde şehir planlamacılığı üzerine İTÜden bir öğretim üyesden duyduğum bir örnek bana çok ilham verici geldi. Birisi bütünüyle dağınıkken diğeri derli toplu olan, iç mimarisi ve içindeki dekoratif ögeleri aynı olan 2 odaya aynı tabloları yerleştiriyorlar. Odalara konuk edilen deneklerden tablolara baktıklarında kapıldıkları hisleri yazmaları isteniyor. Düzenli odadaki denekler tabloyu anlatmak için bütünüyle güzel sıfatlar kullanırken dağınık odadakilerse tabloyu daha olumsuz yorumluyorlar.

Çocukların yaşadıkları mekanların da düşünce gelişimlerinde oldukça büyük bir etki oluşturduğu muhakkak. Elbette bir çocuğun oyun alanında dağıtarak, kirleterek, özgürce oynaması yaratıcılığını arttırıyor. Odadaki varlığını en net haliyle böyle gösterebiliyor çocuk. Yaşadığı mekanı sahipleniyor. Ancak bu her daim dağınık bir odanın yaratıcılık vereceği anlamına gelmez. Siz odada bir düzen sağlamak için önlemler alın. Bırakın çocuğunuz dilediği gibi yerleştirsin ardından eşyalarını, dilediğince kursun düzenini;)

Oyun odalarındaki dağınıklığı azaltmak için size Cox&Cox, IKEA, Horsfall&Wright, Rouleaux’tan çok beğendiğim dekorasyon fikirlerini sunmak isterim. Tabi bir alışveriş çılgınlığına girerek yeni dekorasyon  malzemeleri alıp etrafı daha da fazla dağıtmaya gerek yok. Ancak bunlardan alınacak fikirlerle eldeki malzemelerle pek ala yeni düzenlemelere gidilebilir. Ne dersiniz?

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

1 Comment

  1. Fatoş  /  12 Mart 2012, 14:09 Reply

    Bu yazıyı daha önce görmemişim. Biz hala yeni eve taşınamadık ama taşınınca bu fikirlere ihtiyacım olacak. Eşyalarını yerleştirdikten sonra oda da kalan yere göre kitaplık, oyuncak dolabı gibi düzenlemelere gireceğim. Özgün birşeyler yapmak istiyorum ama mevcut eşyalarını değiştiremeyeceğim tabi. Bu yüzden gördüğüm her fotoya bakıyorum :-)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>