KIRKYAMA İLE EĞLENCELİ ODALAR

KIRKYAMA İLE EĞLENCELİ ODALAR
User Rating: 5 (1 votes)

Çocuklarınızı odasına kırkyama ile rengarenk dekorasyon öğeleri eklemek isterseniz işte nasıl yapılacağına dair ipuçları!Kırkyama ev tekstilinin neredeyse her alanına uygulanabiliyor. Yastıklar, minderler, yorganlar, yatak örtüleri, masa örtüleri… Tabi hayal gücünüzü bunlarla kısıtlı tutmayıp kırkyama tekniğiyle çantalar, yelekler, ceketler de tasarlayabilirsiniz. Nasıl mı?

Kırkyamayı basitçe, farklı boylardaki kumaşları dikiş tekniğiyle bir araya getirerek yeni bir tasarım yapmak olarak tanımlayabiliriz. Ancak uygulamasının teknikleri de bulunmakta. Bu teknikleri adım adım paylaşalım.

1.Malzemeyi Tespit Etmek

Kırkyama yapmaya başlamanda önce kullanacağınız malzemeleri tespit etmelisiniz.

 • Farklı boyutlarda ve renklerde kumaşlar
 • Makas
 • Dikiş iğnesi ve ipliği
 • Kareli kâğıt
 • Boya kalemleri
 • Cetvel
 • Silgi

Kullanacağınız malzemelerde özgür olsanız da olabildiğince birbiriyle uyumlu parçaları ve renkleri bir araya getirmekte fayda var. Yumuşak ve iyi ütü tutabilecek kumaşları tercih etmek de işinizi kolaylaştıracaktır.

2.Tasarım

Kırkyama yapmaya başlamadan önce nasıl bir desen oluşturmak istediğinizi düşünmelisiniz. Deseninizi bir kâğıt üzerine çizerek başlamak işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer kareli bir kâğıt kullanırsanız kare, dikdörtgen, üçgen gibi geometrik şekilleri çizerken zorlanmayacağınızı göreceksiniz. Kavisli desenlerde dikişte zorlanabileceğinizi göz önünde bulundurarak kavis payını geniş bırakmakta fayda var.

3. Renk ve Kumaşı Tespit Etmek

Tasarımımıza en uygun kumaşları ve renkleri tespit etme konusunda işte size birkaç tüyo.

 • Pazen, terikoton tarzı kumaşlar uygulamaya çok daha uygundur.
 • Kırkyamayı kullanacağınız yerle uygulama renkleri arasındaki uyuma dikkat edin.
 • Desenli ve kareli kumaşların yanında düz renkler kullanın.
 • Sıcak ve soğuk renkleri birbirleriyle karıştırın.

Sıcak renkler: Kırmızı, turuncu, sarı

Soğuk Renkler: Yeşil, mavi,mor

Tasarımınızı çocuğunuzdan ödünç alacağınız boyalarla renklendirmeye ne dersiniz? Böylece kırkyamanızın bitmiş hali gözünüzde daha iyi canlanacaktır. Hem bu sayede değiştirmek istediğiniz noktaları daha yolun başındayken değiştirebilirsiniz.  Diktikten sonra sökmekten çok daha kolay olacağı kesin!

4. Uygun Zemini Seçmek

Kırkyama için belirlediğimiz şekilleri üzerine dikebileceğimiz bir kumaş zeminine ihtiyacınız olacak. Bu kumaş emin,  üzerine dikeceğimiz küçük kumaş parçalarından daha sağlam ve daha kalın bir kumaştan olmalıdır. Alt zeminde kullanılacak kumaşın yıkamalardan sonra çekmesi bütün tasarımınızın görüntüsünü bozacaktır. Bu sebeple mutlaka kumaşınızı öncende yıkayınız.

Dikkat: Kırkyamayı yastık, yorgan kılıfı gibi bir yüzeye uygulayacaksanız mutlaka yastık ve yorganın kalınlığını da doğru hesap edin. Bu durumda yastık ve yorganın yüzeyinden daha büyük seçmeniz gerekmektedir.

5.Prova Almak/Yamaları Hazırlamak

 • Uygulama zeminiyle aynı boyda bir kâğıt alın.
 • Kâğıdın üzerine son tasarımınızı tekrar çizin.
 • Kâğıdı dikkatlice uygun yerlerinden kesin.

Böylece elinizde küçük yama kalıplarınız olacak!

 • Yama kalıplarınızı uygulama kumaşı üzerine iğneyle tutturun.
 • Etrafını kuru sabun ve ya kurşun kalemle çizin.
 • Çizgilerin biraz daha dışından (dikiş paylarını göz önüne alarak) dikkatle kesin.

Böylece yamalarınızı elde etmiş olacaksınız!

6.Dikiş

Yama parçalarınızı köşeleri çakıştırmaya özen göstererek dikin. Parçalar küçük olduğu için el dikişi kullanmak daha kolay olabilir. Yanlış bir işlem yaptığınızda makine dikişini sökmek çok daha zor olacaktır. Deseninizin tam görünmesi için dikişte gerdirme yapmamaya özen gösteriniz.

Dikişinizi de tamamladıktan sonra tasarımınızın belirgin olarak ortaya çıkması için kumaşınızı tersten ütüleyebilirsiniz.

Herkese faydalı olması dileğiyle!

Sevgiler.

Not: Fotoğraf Feather&Black koelksiyonuna aittir. Herkese güzel fikir vereceğini umarım.

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>