KIŞ İÇİN EV AKTİVİTELERİ

KIŞ İÇİN EV AKTİVİTELERİ
User Rating: 5 (1 votes)

Kışın gelmesiyle beraber çocuğum eve hapsoldu deyip üzülmeyin. Çünkü size kışın evde çocuğunuzla birlikte vakit geçirmenin birbirinden keyifli yollarını anlatacağız:)

Güne Meditasyonla Başlayın!

Evin içinde alan kısıtlı olduğundan kışın evde zaman geçiren çocuğunuz enerjisini rahatça koşarak hoplayarak zıplayarak tüketemez. Enerjisini kontrollü harcaması ve konsantrasyonunu yükseltmesi için güne beraberce meditasyon yaparak başlamaya ne dersiniz? Nasıl mı?

Öncelikle rahatlatıcı bir müzik açın. Sonra çocuğunuzla el ele tutuşup birkaç dakika sakince müziği dinleyin.  Nefes alıp verişlerinizi hissetmeye çalışın. Böylece güne gece boyu hareketsiz olan kaslarınız gevşemiş olarak, dingin bir ruhla ve hepsinden önemlisi birbirinizin sevgisiyle başlamış olacaksınız.

Kahvaltıyı Beraber Hazırlayın

Aşçılığa özenmeyen çok az çocuk vardır. Bu sabah mutfağınızda küçük şefinize yer açmaz mısınız? Mutfakta çocuğunuza ufak da olsa bir görev vermek hem ona sorumluluk aldığı için kendini iyi hissettirecek hem de çocuğunuzun el-göz koordinasyonunun gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bir anne ve çocuk için mutfakta keşfedilmeyi bekleyen ne kadar çok şey olduğunu en iyi siz bilirsiniz!

Evde Macera Avı

İster kız, ister erkek olsun merak uyandıran oyunları tüm çocuklar sever! Çocuğunuz uyanmadan evin çeşitli yerlerine birkaç şekerleme saklamaya ne dersiniz? Kahvaltıdan sonra onları bulmaya çalışmak çocuğunuz için sandığınızdan çok daha keyifli olacaktır!

Hamur Modelleme

Lezzetli bir heykel çalışması yapmaya ne dersiniz? Önce çocuğunuzun en sevdiği kurabiyenin hamurunu hazırlayın. Her zaman oyun hamurlarıyla oynayan çocuğunuz bu sefer kurabiye hamurundan bir heykel yapsın. Üzerini pasta süsleri, küçük çikolatalar ve şekerlemelerle süsleyin. Birlikte pişirin ve afiyetle yiyin. İşte bu kadar kolay!

Evde Yaz Havası Estirin

Banyo küvetine yahut bir leğene ılık su doldurup çocuğunuzla beraber evinizdeki oyuncakları ve birlikte yaptığınız kâğıttan gemileri yüzdürmeye ne dersiniz? Suyla oynamak için yazın gelmesini beklemeye gerek yok. Yeter ki su ılık olsun:)

Evde Sirk Kurun

İki sandalyeyi sırt sırta çevirip üzerine bir örtü serin. İşte çadırınız hazır! Çocuğunuzun tüm oyuncak hayvanlarını çıkartın. Birer birer hayvanların marifetlerini gösterin bakalım. Aslanlarınız halkaların içinden atlasın. Maymunlarınız sirk çadırına tırmansın. Filiniz parmak uçlarında yükselsin. Hayvanları konuşturun, dans ettirin; yaratıcı dramayla çocuğunuzun hayal gücünü geliştirin!

Sinema Zamanı

Çocuğunuzun en çok sevdiği çizgi filmi izleme zamanlarını gelin bu sefer bir sinema keyfine dönüştürün. Beraberce sinema bileti hazırlayın. Evinizdeki koltuklara tek tek numara verin. Film arasında da doğru mutfağa, birlikte mısır patlatmaya! Mısır tanelerini birer ikişer sayarak ufak matematik oyunları da oynayabilirsiniz.

Kolaj Çalışması

Evdeki eski dergi ve gazeteleri çöpe atmayın. İçinden hoşunuza giden resimleri keserek çocuğunuzla beraber bir kolaj çalışması yapabilirsiniz. Eğer çocuğunuz 3 yaşından büyükse çocuklar için üretilmiş olan makasları kullanarak kesip biçme işleminde size eşlik edebilir. Bu aktivite hem çocuğunuzun el kaslarını hem de hayal gücünü geliştirecektir.

Yüz Boyama

Çocuklar için üretilen yüz boyalarını neredeyse her kırtasiyede ve oyuncakçıda bulmak mümkün. Siz de bu boyalardan edinerek çocuğunuzla birbirinizin yüzünü boyayıp oldukça eğlenebilirsiniz. Kâğıt dışında bir yere resim yapma fikri tüm çocukları heyecanlandırır! Hem belki boyama faslından sonra anne aslan yavru aslanı evin içinde biraz kovalar ne dersiniz;)

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>