KİTAPLARDAKİ GERÇEKÜSTÜ ÖĞELER

KİTAPLARDAKİ GERÇEKÜSTÜ ÖĞELER
User Rating: 0 (0 votes)

Çocuğunuzun düşünce gelişimini destekleyecek en önemli eylemlerden birisi de onunla birlikte kitap okumak.
Zira beraber kitap okumak çocuğunuzun hızlı ve pratikçe hayat hakkında düşünmesine olanak sağlar.

Peki, henüz okuma yazma bilmeyen çocuğunuzla “birlikte” kitap okumanız nasıl mümkün olabilir? Kitap okumayı tek taraflı bir eylem, çocuğunuzu ise yalnızca dinleyici konumunda olmaktan kurtarmakla işe başlayabilirsiniz. Böylece kitap saatleriniz muhtemelen karşılıklı, sorularla gelişen, sorgulayıcı ve aktif bir sürece dönüşecektir. Bu süreçte çocuğunuzu yüreklendirmek adına sorulara olanak sağlamanın en az sorular kadar önemi olacaktır. Bol resimli kitaplar da çocuğunuzun ana temaya yoğunlaşmasını sağlar.

Peki sıra ,eğer varsa, gerçeküstü ögelere geldiğinde ne yapmalı? Mesela, çocuğunuz “İyilik perisi nasıl sihir yaptı?” diye sorduğunda kitabı acelece kapatıyor musunuz? Yoksa sihrin hayatta yer almadığı üzerine bir açıklamaya mı girişiyorsunuz?

Sihiri çocuk kitapları genellikle yine gerçeküstü ancak bu sefer elle tutulur olan “sihirli değnekle” açıklıyor. O halde biz de açıklamaya elle tutulur bu madde üzerinden girişebiliriz. Çocuğunuzla birlikte tıpkı masal kitaplarındakine benzeyen bir sihirli değnek yaparak etkisini birbiriniz üzerinde deneyebilirsiniz!

Bibidi babidi buuum!!! Bu size hem sihirli değneklerin gerçek etkisi hakkında fikir verecek hem de kitap zamanıyla dramayı birleştirmek için oldukça müsait bir zemin oluşturacaktır.

Fransa Les P’tit Loups Sanat Merkezi’nde 3-5 yaş arası çocuklarla beraber yaptığımız sihirli değnekler!

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>