KIZ ÇOCUK ODASI

KIZ ÇOCUK ODASI
User Rating: 5 (1 votes)

Dekorasyon zevkinin ve tutkusunun çocukluktan geldiğine inanıyorum. Kız kardeşimle odamızı yenilediğimiz zamanlarda duyduğumuz heyecan aklıma geliyor. En mini mini yaşlarda bile yaratıcı dekorasyon fikirleri bizi cezbediyordu. Ardından üniversite dönemimizde birlikte taşındığımız evimizde de mobilyaları kendimiz tasarlayıp yaptırmıştık:)

Bu durumun bize özgü olmadığını diğer kız çocuklarında da benzer dekorasyon ilgisi olduğunu gözlemliyorum. Bunun benim için en yakın örneğiyse 4 yaşındaki sevimli mi sevimli arkadaşım Dora’nın yeni odası için girdiği dekorasyon heyecanıydı. Duvar kağıtlarının renginden başucu aynasına, komidininden nevresim takımına kadar tüm detaylarla en az annesi babası kadar ilgilendiğine tanık oldum:) Çocukların yaşadıkları mekanı sorgulamaları çok önemli! Çünkü böylelikle hayatlarında başrol oynamayı öğreniyorlar.

Ben de mini mini hanımlara fikir vermek için dekorasyon önerileri yayınlamaya karar verdim.

Kız çocukları en çok pembeyi tercih ediyorlar. Çünkü pembe güveni çağrıştıran bir renk. Ben de önerilerim de bol bol pembelere, pudra tonlarına, krem renklerine yer veriyorum. Ancak aralarda yeşil ve mavilere de rastlayacaksınız:)

Yatak Başlığı

Bir prenses yatağının olmazsa olması yatak başlığıdır. Bu yüksek, düğmeli ve pofidik başlığı çok beğendim ben.

Aynalar

Yatağın hemen yanında bitiveren aynalar da odaya renk katar. Kız çocukları süslenmeye meraklılar ne de olsa:) Farklı boylarda yanyana asılmış aynalar hoş bir alternatif olabilir. Asimetrinin her zaman yaratıcılığı körüklediğine inanmışımdır ben. İlk örnekte yatağın hemen üzerinde duran çerçeve yanlış bir uygulama örneği, zira tehlike yaratıyor ancak genel itibariyle odada hoş bir dekorasyon hakim diye düşünmekteyim.

Arkadaş Yatağı

Bu örnekte çok keyifli bir arkadaş yatağı göze çarpıyor. Kız çocukları için arkadaşlarıyla beraber kaldıkları geceler kutsal birer ayin gibidir. Arkadaş yatağıysa keyiflere keyif katar. İyi bir uygulama örneği de burada var.

Cibinlik

Cibinlikli yataklar da çocukların hep gözdelerinden olmuştur. Bu konuda da başarılı örnekler buldum.

Perdelerle aynı desen cibinlikleri tercih etmek de odada oldukça uyumlu bir hava yaratabilir. Mesela şöyle;

Vintage

Peri masalından uyanalım, vintage tarzı çocuk odası nasıl olur ondan haber ver diyorsanız işte bir öneri!

Yahut aynı tarza biraz çiçek de serpiştirebilirsiniz. Çiçekler konusunda Cath Kidston tasarımları hep favorim olmuştur.

Şık ve Sade

Daha sade ve şık bir oda içinse muhteşem bir alternatif şöyle olabilir! Böyle sade bir odanın en büyük avantajı odanın daha geniş ve ferah görünmesi ve küçük aksesuarlarla odayı birdenbire bambaşka bir mekana dönüştürmenize olanak sağlamasıdır.

Çok sade ve bir o kadar da şık 2 öneri daha!

Umarım ufacık tefecik yazım minişlerin oda dekorasyonlarına yardımcı olacak fikirler içeriyordur:)

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>