KORKUNUN KÖKENİNE DAİR

KORKUNUN KÖKENİNE DAİR
User Rating: 0 (0 votes)

İnsanlar neden korkarlar?

Ellias Canetti Kitle ve İktidar’da şöyle diyordu “Ateş insanın ilk korkularından birisidir.” Bu çok naif cümle onu duyduğum ilk andan itibaren bana çok şey ifade ediyor.

Atalarım ateşten korkuyordu çünkü ateş hareketliydi, hızlıydı, bir sonraki hamlesi tahmin edilemezdi ve her şeyden önemli asla bütünüyle kuşatılamazdı. Bana öyle geliyordu ki atalarım bilinmezden korkuyordu. Ellias Canetti cümleyi bambaşka bir sebeple sarf etmiş olabilir ama cümle bende böyle ilhamlar doğurdu. Bu fikrimi körükleyen bir diğer kaynaksa Carl Sagan’ın Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı kitabının açılış cümlesidir. “Çocukların karanlıktan korktukları gibi biz de aydınlıktan korkarız, karanlıktan daha korkunç olmayan şeylerden.”

Kanaatimce Canetti ve Sagan ateş ve aydınlıkla bilgiyi kastediyorlardı. Ancak bizi asıl korkutan ateş ve aydınlık değil, ateş ve aydınlığı başlatanlar ve ellerinde tutanlardı.

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>