MASAL KUTULARI

MASAL KUTULARI
User Rating: 5 (1 votes)

Dekoratif ve eğlenceli, sihirli masal kutuları yapmaya ne dersiniz? Kapalı bir kutu her zaman gizem barındırır. Çocuğunuz içinde hayal arkadaşını bile saklayabilir!

Benim için çok özel küçük bir arkadaşım var. Leyla. Çocuklarla ilgili projeler geliştirmeye hep çok meraklı da olsam bunu ilk defa gerçek manada Leyla’yla pratiğe geçirdim. Yaklaşık 1,5 sene her hafta buluşup oyunlar oynayıp ortaya sanat işleri çıkarttık:) Hayatımın pek az günü Leyla’yla buluştuğumdaki kadar keyifli ve heyecan dolu geçmiştir.

Leyla da neredeyse tüm kız çocukları gibi masal perilerini çok seviyor. Bir gün tam da bu iş için kullanabileceğim dünyanın en güzel kitaplarından birisini buldum.

İçi yalnızca çocuklarla birlikte masal perileriyle ilgili yapılabilecek sanat etkinlikleriyle dolu. Elbette kitabı hemen aldım. Leyla bana bir sihirli kutu yapmak istediğini söylemişti önceden, bu kitap tam da bu iş için biçilmiş kaftandı!

Hemen sihirli kutu malzemelerimi aldım ve evlerinin yolunu tuttum.

Burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta kullanılacak boya. Eğer ahşap boyası tercih ederseniz boyanın içindeki toksik maddeleri solumak çocuğunuza ciddi zararlar verebilir. Elbette kısa süreli bir eğlence ve biraz daha profesyonel bir görünüm uğruna Leyla’yı riske atamazdım. Çocuklar için üretilen akrilik ve zehirsiz boyalardan aldım. Boyaların yoğunlukları biraz daha düşük ve boyarken de küçük köpükçükler oluşuyor ve pürüzsüz bir zemin elde edemiyorsunuz:) Ancak asimetriyi severim ve güvenlik de her şeyden önce gelir;)

Malzemeleri çok sevdiğim pembe resim çantama doldurdum. Leyla hemen çantayı keşfe daldı:)

Leyla’nın bugüne kadar en sevdiği ve heyecanlandığı etkinlik de bu oldu sanırım! Elimdeki fırçayı görünce “Bu büyük fırçası baksana ucuna!İnce ve uzun! Ben de kullanacak mıyım?”dedi. Ve kutularımızı boyamaya giriştik. Kutular diyorum zira 2 tanelerdi.

Leyla elindeki işin alınıp başkası tarafından tamamlanmasını hiç sevmiyor. Haklı da. Devamlı başka alanlara ilgi gösterse de elindeki işi tamamlayan bir çocuk. Ben de çözümü kendime bir kutu yaparak Leyla’ya örnek oluşturmakta ve onun kendi kutusunu tek başına yapmasına fırsat vermekte buldum.Leyla hararetli bir çalışmaya girişti. İşte kanıtları…

Leyla’nın pudra ve pembe renklerindeki odasına biraz da mavi katmamak için çalışma yaparken altımıza bir kraft kağıdı serdik. Ucuz ve dayanıklı olan kraft kağıtları çocuklarla etkinlik yaparken kullanmak için oldukça ideal bence.

Kutumuzu boyadıktan sonra kuruması için bahçeye bıraktık. Bu arada da getirdiğim fon kartonlarından peri yapmak için kendimize bir renk seçtik. Leyla her zamanki gibi pembeyi seçti.

Perinin nasıl yapıldığını kısaca anlatayım, görsele bakınca da kolaylıkla anlayacaksınız zaten.

  • Fon kartonunun üzerine bir kasenin kalıbını çıkartın ve kesin.
  • Elde ettiğiniz daireyi 4 eşit parçaya ayırın.
  • Bu parçalardan ilki perinizin elbisesi olacak.
  • Kalan parçalardan 2sini üst üste koyup asimetrik kalp şeklinde kesin.  Bunlar da kanat olacak.
  • Son kalan parçanın da 2 kenarından uzun dikdörtgen çubuklar kesin. Bunlar da kollar olacak.
  • Devamında da boya yaparken üzerine oturduğunuz kraft kağıdından kafa ve bacak kesebilirsiniz.

Biz kutumuzu yaptıktan sonra küçük etiketlerle süsledik:) Ortaya böyle şeyler çıktı.

Biz çok eğlendik yaparken. Bence siz de denemelisiniz! Yalnız küçük hanımlar için değil bu tabii;) Üzerine pek ala bir şövalye motifi ekleyerek minik beyler için de bir kutu yaratabilirsiniz.

Mesela kağıt çöplerinden Gabriel’le yaptığımız gibi şöyle bir şey.

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>