OYUN DEDİĞİN

OYUN DEDİĞİN
User Rating: 0 (0 votes)

Çok sevdiğim küçük arkadaşım D. ile birlikte bir oyun parkına oynamaya gitmiştik. Oyunun bir yaşam simülasyonu olduğunu orada fark ettim ben.

Kapalı oyun parkına 1 metre 30 cm boy sınırı konulduğundan, 42 cm.lik fazlalık yüzünden ben giremedim. Fotoğraflarını çekmeye başladım D’nin.

Önce top havuzuna girecekti ama top havuzuna ondan önce girmiş 2.sınıfa gittiğini öğrendiğim büyük bir erkek çocuğu  ona müsaade etmedi. Buna terörizm denirdi. D’nin işi olmazdı bununla. Hem o uyumlu bir çocuktu ve kendine eğlenecek başka şeyler de bulabilirdi. O da çareyi oyun bahçesinin üst katını tavaf etmekte buldu. Buna sakinlik denirdi, bir de karşısındakine şans vermek. Sakinleşmesi için…

Üst katlardaki oyunlarını bitiren D. kaydıraktan kayarak top havuzuna daldı. O küçük terörizmi gösteren büyük çocuğa rağmen. Buna direnç denirdi.

Önce renkli küçük topların içinde sağa sola debelenmeye başladı.

Sonra yerden kalktı ve eline küçük sarı bir top alıp oynamak için havuzdaki çocuğun yanına fırlattı.

İşte o anda çocuk da eline bir başka sarı top aldı.

Muhteşem kadınsı iç güdüleri harekete geçen  D. bu topun üzerine geleceğini anladı ki çığlık çığlığa zıpladı!

Ama çocuk topu D’ye fırlatmakta kararlıydı. Neyse ki ıskaladı.

 Hayat böyleydi işte, sen birine küçük bir sarı top atarsan, o kişi de anın birinde sana kocaman bir pilates topu atabilirdi. Sonra sen de gidip bir başka sarı pilates topu bulabilirdin pekala. Buna imitasyon denirdi. Başlangıç için iyi bir taktikti. Ama karşındaki kendi pilates topunun ardına da saklanabilirdi. Ayakları dışarda kalırdı ama o kadar renkli top arasında fark etmezdin o küçük ayakları (topların arasında soldaki mavi-siyah çizgili çoraplara dikkat)

Ve sen onu göremeyip elindeki topu bırakır acaba gitmiş mi diye bakmak için eski yerine yanaştıktan sonra birden ilk topun arkasından tekrar çıkardı mesela.

İşte buna kurnazlık denirdi ve kurnazlık kesinlikle zekadan ilgisiz bir şeydi. Etraftaki tek top karşındakininse yapabileceğin şey o topu etkisiz hale getirmekti. İşte buna cesaret denirdi bir de can havli. D. de bunu yapmaya çalıştı orada.

Yok ama baktı olacak gibi değil, hemen filenin üzerine tırmandı. Hem top istediği kadar hafif, çocuk D.den istediği kadar büyük olsun çocuk o topu o kadar yükseğe atabilecek kadar güçlü değildi. İşte D.’nin yaptığı bu şeye zeka denirdi.Demiştik ya,zeka kurnazlıktan başka bir şeydi.

D’ye sadece bir kol mesafesi uzaklığındaydım tüm bunlar olurken ama yine de müdahale etmek istemedim. Arkasını döndüğünde beni bulacağını bilmenin güvenini ve kendine duyduğu inancı taşıyordu bu sorunu çözmek için. Bunu bozamazdım. Çocuk topu o kadar yükseğe atamayacağını bilmesine rağmen yine de D.’ye fırlatmaya çalıştı. İşte buna hırs denirdi.  Hırs genellikle insanın tam da kendini güçlü zannederken yere kapaklayan bir şeydi. Hem de kendinden 5 yaş küçük bir kız çocuğu tarafından.

Sonra D. tırmandığı fileden aşağı indi. “Hallettim ben. Bu kadar top havuzu bize yeter Ezgi”dedi. Elini sıkı sıkıya tuttum.

 

Tags:
By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

2 Comments

 1. aslı  /  19 Şubat 2014, 23:23 Reply

  Yazılarınıza ve çocuklarla ilgili bu kadar ayrıntılı ve bilgilendirici yorumlar yapmanıza bayıldım ezgi

  • Ezgi  /  29 Ekim 2014, 23:28 Reply

   Merhaba Aslı hanım,

   Yorumunuz beni çok yüreklendirdi. Çok teşekkür ederim.

   Sevgilerimle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>