OYUN ODASI DEKORASYONU

OYUN ODASI DEKORASYONU
User Rating: 0 (0 votes)

Çocuklar için oyun oynamanın yeri ve zamanı yoktur elbette, ancak bazı yerlerde oyun oynamanın daha zevkli olduğu da bir gerçek. Eğlenceli bir oyun odası nasıl olmalı?

Oyun odası çocuğa ferahlık hissi veren olabildiğince sade eşyalarla dolu olursa çocuk odayı adeta bir arka fon olarak görüp oyuncaklarına ve oyununa yoğunlaşır. Her ne kadar renk karmaşasında çocuğun daha çok keyif aldığını düşünsek de , oyun oynamak da konsantrasyon gerektiren bir iştir. Çocuğun, oyuncaklarının rengini birbirinden ayırt edemediği, oynadığı oyuncağı kaybetmesinin an meselesi olduğu bir odada oyun oynaması onun için oldukça yorucudur.

Zeminin çocuğu üşütmeyecek veya terletmeyecek bir yüzeyle kaplanması önemlidir. Bunun için sisal halı, yahut yumuşak oyun alanı yüzeyleri kullanabilirsiniz.

Odanın duvarlarını da çocuğun gözlerini yormayacak ama ona neşe verecek yumuşak pastel renklerde seçebilirsiniz.

Çocuğunuzun aradığı şeyleri kolaylıkla bulmasını sağlayacak pratik saklama seçenekleri de yaratabilirsiniz. Yaşadığı mekandan insanı soğutan şey mekanın kalabalıklığı değil, dağınıklığıdır.

Oyun odalarındaki eşya fazlasını düzenleme konusunda sıkınıt yaşıyorsanız “Ivır Zıvır Dükkanı” yazısında bazı önerilerde bulunmaya çalıştım. Bu linkten yazıya ulaşabilirsiniz.

http://filozofcocuk.com/index.php/ivir-zivir-dukkani-2/

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>