PAYLAŞMAYI BİLMEYEN ÇOCUKLAR

PAYLAŞMAYI BİLMEYEN ÇOCUKLAR
User Rating: 0 (0 votes)

Bana gelip de  “Çocuğum okula başladı, her şey güzel gidiyor, tek sorunu var, paylaşmayı bilmiyor” diyen ailelere cevabım “Daha ne olsun?” oluyor.

Ben sorunu eğitim sisteminde görüyorum. Hem de daha anaokulundan başlayarak.

Çok sevdiğim bir aile kızları için anaokulu araştırma konusunda benden destek istemişlerdi. Birlikte gezdiğimiz ünlü özel okullardan birinin anaokulu müdürü bize “biz öğrencilerimizi daha anaokulundan üniversite giriş sınavına hazırlamaya başlıyoruz” dedi. O okulda okuyan tüm çocuklar adına endişeye kapıldım. Sanki tüm çocukların eğitim hedefi üniversiteye gitmekmiş gibi.

Okul daha 4-5 yaşındaki çocuğun önüne 13 sene sonrası için bir hedef koyuyor ve çocuğu sistemlice hazırlanmaya başlıyordu. Bir gün gelecek ve o gün çocuk sahneye çıkıp bir performans sergileyecekti. Amacı belliydi, rakiplerini elemek. Çünkü bu bir eleme sınavıydı.

Bir çocuğa zihninin en açık olduğu dönemde amacının rakiplerini elemek, öne geçmek ve kazanmak olduğunu öğreten bir eğitim sistemi varsa ortada ve uzak gelecekteki bir gün için çocuğa bıçağını biletmeye başlıyorsa gün gelir o bıçak gözümüzü oyar, “çocuğum paylaşmayı bilmiyor” deriz sonra.

Önce kendimize soralım, çocuklara paylaşmayı öğretiyor muyuz?

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>