SAYGI DUYMAK NE DEMEK?

SAYGI DUYMAK NE DEMEK?
User Rating: 0 (0 votes)

“Bizim saygı duymamız gereken insanlardır, düşünceler değil. Oysa bize tam tersi öğretiliyor” demişti Ionna Kuçuradi Hoca’m. Peki, biz çocuklarımıza hangisini öğretiyoruz?

Buradaki kastı iyi örnekleyeceğini umduğum bir kesit paylaşmak isterim televizyondan.

Son zamanlarda televizyonlardaki yarışma programlarında çok sık duyduğum bir ifade bu “saygı duyarım.”Vereceğim örnek de reyting skorları oldukça yüksek olan bir kanaldaki bir yarışma programından. Anadilini iyi kullanamayan, kendini yeterince geliştirememiş, eğitimsiz (ve elbette yalnız okullarda alınmaz eğitim), pek de bir sosyal kaygı içermeyen ve bir parça da prodüksiyon desteğiyle hazırlanmış albümleri milyonlar satan, magazin gündeminin dilinden düşmeyen bir hanım bir yarışma programında jüri olarak bulunuyor. Karşısında da yarışmacı olarak konservatuar opera bölümü mezunu, eli yüzü temiz, dilini iyi kullanan bir başka hanım. Yarışmacı şarkısını söylemeyi bitiriyor ve başlıyor bizim jürideki hanım oldukça kaba biçimde eleştirmeye, şurası şöyleydi, burası böyleydi, detone oldun, böyle olmaz ama ben seni eğitirim…

Birbirini tanımayan insanların birbirlerine ikinci tekil şahıs ifadeleriyle seslenmeleri yaygın ülkemizde. Yarışmacı hanım “siz” diyerek cevap veriyor “detone olduğumu sanmıyorum X hanım ancak yorumlarınız için teşekkür ederim”… Sonra yarışmanın sunucusu moderatör araya giriyor ” X hanım dediklerinize saygı duyarım, ancak yine de biraz haksız”.

İlk okulu bile tamamlamamış, magazinin şişirmesiyle gündemden düşmeyen bir hanımın “yersiz düşüncelerine” konservatuvar mezunu bir kimseye oldukça hatalı eleştirilerde bulunmasına katılmasak bile “saygı duyuyoruz” yani bugünlerde. Herkes her şeyi dile getirebiliyor… Ne kadar ayıplı, hatalı, toplumsal değerleri ve aklın yasalarını sabote ediyor olsa da… Ne de olsa modern dünyanın gereği düşünceye saygı duymak. Tüm yarışma programlarında, tüm dizilerde duyabiliyoruz bu ifadeyi “düşüncene,yorumlarına saygı duyarım ama…”

Saygı duymak ne demektir? Bu blogu takip eden bir çok kimsenin anadili Türkçe olduğundan önce TDK’nın konuyla ilgili olan tanıma bakalım beraberce, “Değeri, üstünlüğü, yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı dolayısıyla bir kimseye, bir şeye karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan sevgi duygusu, hürmet, ihtiram.” diyerek tanımlanmış.

Sözü söyleyen kişiye varlığında  dolayı saygı duyulabilir elbet,  bu belki hümanizmin bir gereğidir, ancak her düşünceye nasıl saygı duyulur? Nasıl ezberlenmişçesine bu cümle tüm basında böyle yankılı yer bulur. Düşünceler eleştiriye ardına açık olmalıdır. Gerekirse en sert, en keskin biçimde eleştirilmelidir, saygı duyarım ezberi ile önü kesilmemelidir derim bir düşüncenin.

Biz çocuklarımıza hangisini öğretiyoruz, şahıslara mı düşüncelere mi saygı duymayı? Elbette iki şıkla kısıtlı da değiliz…

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

2 Comments

 1. yagizlahayat  /  05 Kasım 2012, 07:24 Reply

  Ionna Kuçuradi hep adını duyduğum ve bir dersini dinleyebilmiş olmayı çok istediğim biri. Saygı duyarım :-)
  Sanırım verdiğiniz örnekte saygı duymak birazda karşısındakinden gelecek itirazların önünü kesmek, tartışmaya yol açmamak için kullanılmış. Yazdıklarınızı okuyunca düşündüm ben hangisini yapıyorum diye. Bazen hiç kabullenmediğiniz bir düşünceyi sırf karşınızdaki bir mantık çerçevesinde açıklıyor diye saygı duyduğunuz olmaz mı? Mesela inanç meselesi. Aslında bu kişiye saygı mı yoksa fikirlerine saygı mı çok da ayrıştıramadım. O kadar içiçe geçmiş ki.

 2. Ezgi  /  05 Kasım 2012, 09:53 Reply

  Merhaba,

  Tekrar yazmanıza çok sevindim gerçekten:) UNESCO’nun 2011 Eylül’deki Çocuklar İçin Felsefe Çalıştayı’nda bu konuyu tartışmıştık. Düşünceler üzerinde düşünülmeye ve tartışılmaya açık olmalıdır diye düşünmüştük yapıları gereğince. Elbette bu düşünce de tartışmaya açık olmalı bu durumda.

  Şahsi fikrimce, her düşünceyi “saygı duyarım” diye karşılamak zihnen ve bedenen terörizme de davetiye çıkartıyor. Bu durumda bir terörist örgütün de fikirlerine saygı duyarız, insanlığın sonunu getirecek bir silahın üreticisine de…

  Her düşünce saygıyı hak eder mi, sorusu üzerine yoğunlaştım ben de burada. Belki küçük bir tartışma konusu açarım diye umarak. Eşlik ettiğiniz için çok teşekkürler. Yağız’a sevgiler.

  Ezgi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>