TELEVİZYON ÇOCUKLARA NE YAPAR?

TELEVİZYON ÇOCUKLARA NE YAPAR?
User Rating: 0 (0 votes)

Evimde televizyon olmadığını söylediğim herkes buna çok şaşırıyor. Bana yöneltilen soruysa hep aynı, “O halde bütün gün ne yapıyorsun?”

Amerikan Pediatri Derneği’nin çocukların televizyon izleme alışkanlıkları hakkında Ekim 2011’de yayınladığı makaleyi ve Pediatrik Endokrionolog Steven Dowshen’in “Televizyon Çocuğunuzu Nasıl Etkiliyor? /How TV Effects Your Child?” konulu araştırma dosyasını okurken aldığım notları paylaşmak isterim.

Televizyon bir çocuğun,

 • Zeka gelişimini yavaşlatır, beden sağlığını ve sosyal iletişimini olumsuz yönde etkiler.
 • Duygularını kontrol etmekte güçlük yaşamasına yol açar.
 • Cinsiyet gelişimini daha geç tamamlamasına neden olur.
 • Uyku bozuklukları ve kabus görme oranınında artış oluşturur.
 • Obeziteye eğilimini arttırır.
 • Tüketim alışkanlıklarını denetimsizce yönlendirir.

Dr. Dowshen, ilk 2 yaşta çocuğa asla televizyon izletilmemesi gerektiğini, 2 yaşından sonra denetimli bir şekilde günde 2 saatten az olmak kaydıyla televizyon izletilebileceğini söylüyor. Ancak çocuk televizyonu 2 saatten az da  izlese yukarıda sayılan etkilerin görülebileceğini ekliyor.

Amerikan Pediatri Derneğiyse raporunda televizyonun yanı sıra diğer her türlü elektronik medya aracının çocuğun keşfetme, öğrenme ve irtibata geçme becerilerinde olumsuz etkiler oluşturabileceğini söylemiş.

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

4 Comments

 1. zeynep  /  29 Aralık 2011, 12:21 Reply

  Merhabalar,
  bir ilköğretim okulunda sınıf öğretmeniyim ve velilerime hemen her toplantıda çocukların teelvizyon izlemesine engel olmaları gerektiğini söylüyorum, keza örnekler veriyorum, öğrendiklerini unutturur diyorum fakat bunlar daha çok benim cümlelerim olduğundan pek itibar görmüyor..
  Bir sonraki toplantımda kullandığınız görsel, ve burda yazılı olan maddeler benim epeyce işime yarayacak, bunun için size çok teşekkür ederim böylesine faydalı bir yazı hazırladığınız için..
  Ayrıca yine söylemek istediğim bişiy var, evinizde televizyon olmadığı için size okadar ama okadar imreniyorum ki, anlatamam…
  sevgilerimle,

  Zeynep ÖZYAZICI
  http://www.zeynepinevi.com

 2. Ezgi  /  29 Aralık 2011, 12:41 Reply

  Zeynep Hanım,

  Dekorasyon ve fotoğrafla ilgili olduğumdan sitenizi sıklıkla ziyaret eden birisiyim. Öğretmen olduğunuzu bilmiyordum ancak. Beni yine şaşırttınız.

  Yazıyı faydalı bulmanıza çok sevindim gerçekten. Referanslı bir yazı olduğu için velileri iknada bir adım daha yol aldırabilir diye umuyorum ben de.

  Sitenizin güzel haberini de aldım bugün. Çok tebrik ederim.

  Sevgiler

 3. zeynep  /  29 Aralık 2011, 12:44 Reply

  Öğretmen kimliğimi blogun dışında tutuyorum, bahsetmiyorum ara ara nadiren yazıyorum, mesela öğretmenler gününde:) güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim,evet güzel bir haber aldık sitemle alakalı ama derecesi henüz belli değil, bekleyip öğreneceğiz, çok sağolun
  ben de takip edeceğim sizi..bu güzel site için emekleriniz için tekrar teşekkürler..
  hoşcakalın..

 4. Utku  /  02 Ocak 2012, 21:32 Reply

  Televizyonda portakal hakkinda cocuklara bilgi veriyorsunuz.
  Cocuk bunu koklayabilir mi? Hayir.
  Tadabilir mi? Hayir.
  Dokunabilir mi? Hayir
  Gorebilir mi? Evet ama tek boyutda.
  Duyabilir mi? Evet

  Yani cocuk gercek hayatta 5 ogrenirken,tv karsisinda sadece1.5 ogreniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>