TELEVİZYONSUZ N’APARDIK?

TELEVİZYONSUZ N’APARDIK?
User Rating: 0 (0 votes)

25 yaşındayım ve hafızamı ne kadar zorlarsam zorlayayım çocukluk anılarım arasında ailemle birlikte oturup televizyon izlediğimiz tek bir günü dahi hatırlayamıyorum.

Evimize gelen misafirlerin, televizyon izlemediğimizi bilen aile dostlarının en çok yönelttikleri soru ” E, o zaman ne yapıyorsunuz?” oluyordu. Bu soru “televizyondan daha iyi bir alternatif olamaz” fikrinin dışında samimiyetle “televizyon olmasa ne yapardık” merakını içeriyordu.

Beraber zaman geçirdiğimizi, sohbet ettiğimizi, müzik dinlediğimizi, dans ettiğimizi, resim yaptığımızı, bisiklet sürdüğümüzü, tenis oynadığımızı, yüzdüğümüzü, yürüdüğümüzü, piknik yaptığımızı, yemek yaptığımızı, kitap okuduğumuzu… söylediğimizde başka bir gezegenden gelmişiz muamelesi yaşadığımızı yahut konuştuğumuz kişilerin anlattıklarımızı gerçek üstü bulduklarını söylediklerini anımsıyorum.

Oysa tüm bir ailenin neredeyse hiç hareket etmeden saatler boyunca sessizce   önlerindeki bir ekrana bakmaları bana sihirlerin en kuvvetlisi gibi geliyordu. Aile ziyaretlerinin istenmeyen çocuğuydum. Çünkü televizyon başındaki bu ayin anlarını sorularım, kıpırdanmalarım ve bitmez bilmez sıkılmalarımla katlederdim…

Son 4 senedir ailemden ayrı yaşıyorum ve kendi evime televizyon almadım. Almak aklıma dahi gelmedi. Evime gelen misafirler televizyonumun nerede olduğunu ısrarla sordular, hatta içlerinden televizyon alacak param olmadığını düşünüp bana yardım etmek için televizyon almayı teklif edenler dahi çıktı:)

En güldüğümse televizyonum yok dediğimde “hiç mi yok?” cevabını almak oluyor:)

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

1 Comment

  1. Gamze Özdemir  /  19 Ocak 2012, 23:55 Reply

    Merhaba,

    Televizyonduz ne mi yapardik? Cok daha mutlu olur cok daha insan kalirdik. Dizilerle, karabasan haberlerle, en ufak bir katkisi olmayan eglence adi altindaki klise programlarla bilinc altimizi ve hatta ustumuzu kirletmezdik. Televizyonla kirlendik. Aile ortamindan, sohbetten, iletisimden, gulumsemekten mahrum kalmazdik. İzledikxe tatmin olmak yerine ozlemini cektigimiz duygulari yasamakla tatmin olurduk. Ve daha neler neler…

    Oyle bir zaptetti ki benliklerimizi su an bir cok kisiye boyle bir kobuda konysmak bile abes geliyor. Televizyon izlememek mi? Nasil yani boyle bir sey nasil olabilir!!! En cok da niye diye soruluyor , niye izlenmesin? Turk insani gunde en az 4 saatini tv karsisinda geciriyormus. Bu surecin cogunlugu da dizi ile geciyormus. En az 4 saatini bir kurguyu izleyerek geciren ( tv aliskanligi oldugu icin cogunlugun kitap okuma aliskanligi da olmadigindan…) bir bireyin ( ki bunu haftanin sadece bir gunu degil neredeyse her gunu yaptigini dusunursek) akil, kalp,ruh ve duygu durumunun nasil zedelenmeden saglam kalabilecegini sormak isterim. Musluman bir filozofun da ifade ettigi gibi ” Batılı tasvir safi zihinleri idhal ediyor!”.

    Zaman cok kiymetli ve tv karsisinda gecirilen her bir saatte hayat elimizden kaciyor. Uyanmali vesselam…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>