YARATICI OYUNCAKLAR

YARATICI OYUNCAKLAR
User Rating: 4.9 (3 votes)

Minik arkadaşlarımla oyun oynarken mümkün olduğunca oyuncak kullanmayalım istiyorum. Her defasında kendi oyunlarımızı ve oyuncaklarımızı kendimiz yaratmaya çalışıyoruz.

Oyunu bir yaşam simülasyonu, oyuncağıysa birey ve yaşamı arasındaki bir medya, bir aracı olarak görüyorum. Bu bakış açısıyla herhangi bir üçüncü kimse tarafından tasarlanmış ve bir kullanım kılavuzu olan oyuncaklar bana tekdüze ve bir parça da manasız geliyor.

Oyun bir çocuğun hayata bakış biçimini yansıtıyorsa, oyuncak da ifade özgürlüğünün en büyük aracısı, dilidir. O halde özgün olmalıdır! Oyuncakları büyükler değil çocuklar tasarlamış olsalar eminim ki ortaya çok daha yaratıcı ögeler çıkardı.

Gabrille’le birlikte evlerindeki kağıt çöplerinden bir oyuncak yaptık. Kışın parkta oynamak çok da kolay değildi, biz de evde kendi parkımızı kurduk:) İşte böyle,

Bana öyle geliyor ki, birileri hem çocukları kullanarak paramızı hem de paramızı kullanarak yaratıcılığımızı sömürüyor.

 

By Ezgi
Merhaba! Ben Ezgi! Çocuklarda düşünce gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Türkiye, Fransa ve Belçika’da sanat atölyeleri, çocuk gelişim merkezleri ve kültür vakıflarında asistan, eğitmen, danışman ve atölye lideri olarak görev aldım. 6 aydan 13 yaşa kadar olan çocuklarla oyun, sanat, bilim, kültür, felsefe ve yemek pişirme atölyeleri düzenledim. Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, edebiyat ve sosyal bilimler dergilerinde yazarlık, çevirmenlik, redaktörlük ve editörlük görevlerinde bulundum. Şu anda profesyonel hayatımı reklamcı olarak sürdürüyorum. Çocuklarla ve büyüklerle yaptığım çalışmaları ise birbirine çok benzetiyorum çünkü ikisinde de adeta dünyayı yeni baştan yaratıyoruz! Bu blogda edindiğim tecrübeleri paylaşarak sizlere yeni fikirler vermeye çalışacağım. Yazdıklarımın bir çocuk gelişimcisi, pedagog,tıp uzmanı yahut anaokulu öğretmeninden ziyade bir çocuk felsefecisinin çocukta düşünce gelişime dair hayat ve oyun fikirleri olarak değerlendirilmesi daha doğru olur. Herhangi bir kimseye faydası olması dileğiyle, Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>